Zbadali zwyczaje samców komarów. Wyniki mogą być przełomowe

Dagmara Pakuła

Oprac.: Dagmara Pakuła

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
462
Udostępnij

Samce komarów nie tylko widzą, ale też słyszą, a w dodatku sygnały dźwiękowe odgrywają ważną rolę w poszukiwaniu przez nie partnerki. To odkrycie może pomóc udoskonalić pułapki wykorzystywane w walce z osobnikami przenoszącymi niebezpieczne choroby zakaźne, jak malaria.

Naukowcy zbadali zwyczaje komarów
Naukowcy zbadali zwyczaje komarówschan123RF/PICSEL

Samce komarów formują roje, w których usiłują przyciągnąć uwagę samic. Przez długi czas uważano, że komary są niemal ślepe i nie widzą siebie nawzajem. W dodatku słabego wzroku miał nie rekompensować choćby dobry słuch.

Tymczasem najnowsze badania naukowców z University of Washington w Seattle wykazały, że owady te mają zdecydowanie bardziej czułe zmysły, niż sądzono.

Przełomowe odkrycie. Tak funkcjonują samce komarów

- Nie tylko odkryliśmy, że komary potrafią rozpoznawać sygnały wizualne innych osobników latających w pobliżu, ale także, że samce potrafią łączyć sygnały akustyczne z sygnałami wizualnymi w celu znalezienia samicy - powiedział dokrot Saumya Gupta.

W toku badań naukowcy próbowali wabić samce komara ruchomymi punktami świetlnymi, jednak to nie wpłynęło znacząco na ich zachowanie, nie licząc zmiany w częstotliwości uderzeń skrzydeł. Natomiast po odtworzeniu dźwięku imitującego samicę, komaty próbowały przechwycić jasny obiekt. 

Zdaniem naukowców eksperyment może w znacznym stopniu przyczynić się do udoskonalenia pułapek na osobniki przenoszące groźne choroby, takie jak malaria

Komary jak śmiercionośna broń

Do tej pory komary kojarzone były przede wszystkim z rozprzestrzenianiem malarii, jednak okazuje się, że w kontekście rozwoju chorób owady te mogą zacząć odgrywać coraz większą rolę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod koniec czerwca stwierdziło wprost, że coraz częstsze fale upałów i powodzie w Europie "sprzyjają pojawieniu się i rozwojowi inwazyjnych gatunków komarów, takich jak Aedes albopictus i Aedes aegypti".

Drugi z nich odpowiedzlany jest za przenoszenie m.in. dengi, żółtej febry, wirusa chikungunya, Ziki i gorączki Zachodniego Nilu.

Źródło: "The Guardian"

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Markiewicz: PiS może się odwołać od decyzji PKW, ale nie ma kto tego odwołania rozpoznać
      Prof. Markiewicz: PiS może się odwołać od decyzji PKW, ale nie ma kto tego odwołania rozpoznaćPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      285
      Super
      relevant
      88
      Hahaha
      haha
      40
      Szok
      shock
      19
      Smutny
      sad
      13
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      462
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na