Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Kiedy jest Światowy Dzień Kota? Wielkie świętowanie mruczków już niedługo
Światowy Dzień Kota to święto, które w Polsce ma swoją tradycję od ponad 15 lat. To jeden z najważniejszych dni w roku dla wszystkich miłośników tych zwierząt w naszym kraju i na całym świecie. Jeżeli celebrujesz Światowy Dzień Kota ze swoim pupilem, koniecznie przeczytaj, co warto wiedzieć przy okazji tego święta!
Światowy Dzień Kota jest jednym z najważniejszych nietypowych świąt na świecie. Koty od lat pozostają na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych zwierząt domowych. Nie jest tajemnicą, że kochają je również Polacy.
Kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Kota?
Światowy Dzień Kota obchodzimy w Polsce w czwartek, 17 lutego. W kalendarzu nietypowych świąt Dzień Kota w Polsce funkcjonuje już od 2006 roku, a pomysłodawcą obchodów tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski.
Mimo że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, niektóre kraje obchodzą to święto w innym czasie.
Kiedy wypada Dzień Kota w innych krajach?
- Japonia - 22 lutego,
Idea obchodów Światowego Dnia Kota narodziła się we Włoszech w 1990 roku i trwa do dziś. Dzień ten ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka oraz niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.
Światowy Dzień Kota - historia pochodzenia kotów
Bezpośrednim przodkiem kota domowego jest kot nubijski, zwany również żbikiem afrykańskim. Gatunek ten zamieszkiwał pierwotnie dolinę Nilu, występując na terenie dzisiejszego Sudanu. Dzikie i płochliwe zwierzę zostało oswojone około 2500 lat p.n.e., a całkowite udomowienie nastąpiło ponad tysiąc lat później.
W całej Azji i Europie koty rozprzestrzeniły się pod koniec IX wieku n.e. Czarne koty przez setki lat nie miały łatwo. Jednoznacznie łączono je z czarownicami. Ponadto wierzono, że w kotach drzemie zło. Koty w liczbie setek tysięcy torturowano, okaleczano, okrutnie zabijano oraz kamieniowano.
Znęcanie się nad kotami ustało dopiero w XIX wieku. Paradoksalnie sprzymierzeńcem kotów w Europie okazały się szczury i myszy. Koty pomagały ludziom w ratowaniu dobytku przed gryzoniami. Później stały się zwierzętami bardzo popularnymi, żyjącymi nie tylko w domach, ale nawet w dworach królewskich.
Mimo że na przestrzeni wielu lat spotykały ich różne losy, dziś koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, czego dowodem jest obchodzone 17 lutego święto Dnia Kota.
Dzień Kota 2022. Które rasy są najpopularniejsze w Polsce?
Każda rasa kotów ma grupę swych wiernych miłośników, jednak niektóre przewyższają popularnością inne. W Światowy Dzień Kota przedstawiamy rasy cieszące się największą popularnością w Polsce. Do tego zaszczytnego grona należą:
Ciekawostki na Światowy Dzień Kota. Wiedziałeś to o swoim pupilu?
Myślisz, że wiesz o kotach już wszystko? Dzień Kota 2022 to doskonała okazja do okazania jeszcze więcej miłości swoim pupilom i poznania kilku zaskakujących faktów dotyczących kotów.
Czy wiedzieliście, że...
- każdy koci nos jest inny. Można to porównać do linii papilarnych u ludzi. Każdy z nich jest unikalny i daje inny odcisk;
- właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi. Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że posiadanie kota w domu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Dzień Kota 2022. Jak świętować?
17 lutego to ważny dzień wszystkich właścicieli kotów. Warto więc przygotować naszym pupilom jakąś miłą niespodziankę lub smakołyk. Z czego ucieszy się nasz kot? Na pewno będą to zabawki. W sklepach zoologicznych nie brakuje piłek, myszek, piórek i grzechotek oraz domków dla kotów. Warto z okazji ich święta zadbać o to, by poczuły się wyjątkowo.
Światowy Dzień Kota to okazja, by pomóc kotom wolnożyjącym i podopiecznym schronisk. W Polsce działają też organizację pomocy kotom (np. Fundacja KOT czy Koteria), które potrzebują karmy, koców lub wsparcia finansowego na opiekę weterynaryjną.
Czytaj również:
Zobacz też: