Bociany czarne wracają do Polski. Skierka już tu jest
Bociany czarne wracają do Polski. W internecie pojawiło się nagranie z powrotu zwierzęcia o imieniu Skierka do swojego gniazda w Nadleśnictwie Bolewice. Samica bociana spędziła w Grecji 143 zimowe dni. Jej podróż powrotna robi wrażenie: w niewiele ponad 8 dni samica pokonała około 1400 kilometrów.

Po wyjątkowo gorącym lutym i cieplejszym niż zwykle początku marca nie powinno nas dziwić, że również zwierzęta wyczuwają nadejście wiosny już teraz. Jedną z oznak cieplejszej pory roku jest pojawienie się bocianów. Właśnie pojawił się kolejny dowód, że dzieje się to już teraz. Do swojego gniazda w Bolewicach wróciła Skierka - samica bociana czarnego.
Skierka wróciła z Grecji
Jak poinformowało w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku Nadleśnictwo Bolewice, Skierka wróciła ze swojego stałego zimowiska - w dolinie rzeki Struma w Grecji. Zimowała tam już szósty rok. Tak wyglądał powrót Skierki do polskiego gniazda:
W opisie do nagrania zamieszczonym w serwisie YouTube Komitet Ochrony Orłów Eagle Conversation Comitee poinformował, że samica bociana czarnego spędziła w Grecji 143 dni. Podróż powrotną do Polski rozpoczęła 3 marca o godz. 9:00, a w swoim gnieździe w Nadleśnictwie Bolewice wylądowała o godz. 14:00 w poniedziałek.
Skierka po drodze do Polski odwiedziła Macedonię Północną, Serbię, Węgry i Słowację. Jej trasa powrotna w linii prostej liczy około 1400 km. Pokonanie tej trasy zajęło bocianowi nieco ponad 8 dni.
Bocian bocianowi nierówny
Samica bociana czarnego znana jako Skierka wykluła się w Puszczy Bolimowskiej w 2017 roku. Tam też została zaobrączkowana i wyposażona w nadajnik, dzięki któremu można śledzić jej podróże.
Bociany czarne (Ciconia nigra) są znacznie rzadsze niż znane wszystkim bociany białe. Prowadzą bardziej skryty tryb życia i są mniejsze i bardziej płochliwe niż ich popularniejsi kuzyni. W przeciwieństwie do nich bociany czarne przeważnie starają się unikać ludzi.
Jak możemy się dowiedzieć z serwisu Lasy.gov.pl, jeszcze w latach 60. XX wieku bocianów czarnych żyło w Polsce około 500 par. Ich liczebność na początku lat 80. wzrosła do około 800 par lęgowych. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju żyje 1400-1600 par lęgowych tych ptaków. Jest to gatunek ściśle chroniony. Dokładna lokalizacja ich gniazd w celu ochrony objęta jest tajemnicą.
***
Źródło: Lasy.gov.pl, Nadleśnictwo Bolewice
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!