"Wstydź się". Wystąpienie premiera Izraela przerwane
Premier Izraela Binjamin Netanjahu przerwał transmitowane na żywo przemówienie po tym, jak protestujący zakłócili je okrzykami: "Wstydź się". Wydarzenie miało upamiętnić ofiary ataku Hamasu z 7 października 2023 roku. Demonstranci odpowiedzialnością za trwającą ponad rok wojnę, która pochłonęła życie niemal 50 tys. Palestyńczyków, obarczają szefa izraelskiego rządu.
Protestujący krzyczeli "Wstydź się!" podczas ceremonii upamiętniającej ofiary ataku Hamasu z 7 października 2023 roku - poinformowała agencja AP.
Izrael: Binjamin Netanjahu przerwał wystąpienie
Premier Izraela Binjamin Netanjahu przerwał przemówienie krótko po jego rozpoczęciu. Wydarzenie, zorganizowane na cmentarzu wojskowym na Wzgórzu Herzla, w zachodniej części Jerozolimy, było transmitowane na żywo w całym kraju.
Wielu Izraelczyków obwinia Netanjahu za błędy wywiadu i wojska w czasie poprzedzającym atak Hamasu oraz obarcza go odpowiedzialnością za to, że nie sprowadził jeszcze do domu zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.
Izrael od trzech tygodni prowadzi zmasowaną ofensywę powietrzno-lądową w północnej części Strefy Gazy, twierdząc, że przegrupowali się tam bojownicy Hamasu.
Bliski Wschód. W Strefie Gazy zginęło prawie 50 tys. ludzi
Jak poinformowali w niedzielę przedstawiciele palestyńskiego ministerstwa zdrowia, w izraelskich atakach zginęły co najmniej 22 osoby. Z kolei wśród zabitych w sobotę wieczorem w mieście Bajt Lahija znalazło się 11 kobiet i dwoje dzieci, a 15 osób zostało rannych. Według przedstawicieli resortu zdrowia liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na południe Izraela 7 października 2023 roku, kiedy to zginęło ok. 1200 osób, a 251 porwano. W odpowiedzi Izrael rozpoczął ofensywę w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy.
Jak informują władze lokalne, w jej rezultacie zginęło dotąd ponad 42,8 tys. Palestyńczyków, a Strefa Gazy jest zrujnowana, większość z jej mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Przeciwko Izraelowi ataki prowadzi także libański Hezbollah. Organizacja podkreśla, że działa w ramach solidarności z palestyńskim Hamasem i skończy, jeżeli zostanie zawarty rozejm w Strefie Gazy.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL