Zdjęcia polskich Rosomaków w Ukrainie. Jarosław Wolski: Część większego dealu

Jakub Krzywiecki

Jakub Krzywiecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,3 tys.
Udostępnij

W ostatnich dniach na Telegramie pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy obsługujących kołowe transportery opancerzone Rosomak. Według analityka ds. wojskowości Jarosława Wolskiego do Ukrainy trafiło kilkadziesiąt maszyn z Polski. W rozmowie z Interią podkreślił, że może to być "element większego dealu", na którym skorzysta Polska.

Jarosław Wolski skomentował wykorzystanie Rosomaków na froncie w Ukrainie
Jarosław Wolski skomentował wykorzystanie Rosomaków na froncie w UkrainieMONWikimedia Commons

"Przekazaliśmy do tej pory około dwóch ukraińskich batalionów, tj. dwa razy po 31 maszyn (około 60-64 łącznie), czyli mniej niż jeden nasz batalion (88 Rosomaków)" - napisał Wolski na Twitterze.

Poprosiliśmy eksperta o komentarz w tej sprawie. - Ocena jest złożona. Rosomaki Ukraińcom są potrzebne, to transportery opancerzone, które posiadają sensowny poziom odporności przeciwminowej - wskazał Wolski.

Ukraina kupi więcej Rosomaków?

Jego zdaniem decyzja o przekazaniu Rosomaków to część większej umowy.

- Element większego dealu łączonego. Wysłaliśmy pojazdy najbardziej "zajechane", które i tak muszą być w Polsce remontowane, zakładając, że nie zostaną zniszczone. Przypuszczam, że potem Ukraińcy kupią u nas około 150 maszyn, więc to się nam opłaci - podkreślił analityk w rozmowie z Interią. W kwietniu premier Mateusz Morawiecki informował o kontrakcie z Ukrainą na zakup 100 nowych Rosomaków.

Wolski wskazał też na mankamenty nie najnowszych maszyn. Jednym z nich mogą być problemy z pływalnością. KTO Rosomak ma możliwość pływania i jest wyposażony w dwa pędniki, które umożliwiają pokonywanie przeszkód wodnych.

Starsze egzemplarze mają też nieco zużyte wieże Hitfist 30P, w których znajduje się uzbrojenie Rosomaka - armata o kalibrze 30 mm. - Remont tej wieży jest drogi. Kilka lat temu kosztował tyle samo, co zakup nowej - zaznaczył Wolski.

Mimo to, polskie Rosomaki będą stanowić wyzwanie dla Rosjan. - Siła ognia jest zdecydowanie większa, niż w wozach bojowych po stronie rosyjskiej - wskazał analityk. Rosomaki przewyższają zdolności pojazdów BMP-2. Większą siłę ognia mają jedynie wozy wyposażone w wieżę Biereżok, ale jak zaznacza Wolski, Rosjanie takich posiadają niewiele.

Ponadto ważnym atutem Rosomaka jest system kierowania ogniem i kamera termalna, ułatwiająca wykrywanie celów. Natomiast minusem jest brak wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

KTO Rosomak w Wojsku Polskim

Rosomaki służą w polskiej armii od 2004 roku. Konstrukcja została opracowana przez fińskie przedsiębiorstwo pod nazwą Patria AMV, a umowę na zakup pojazdów zawarto w 2003 roku.

Pierwszy kontrakt dotyczył pozyskania 690 transporterów, z których 600 wyprodukowano w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Przez blisko 20 lat służby Rosomaki przechodziły modyfikacje, powstały różne warianty pojazdu przeznaczone do wykonywania odmiennych misji.

W 2022 roku podpisano kontrakt na dostawę 70 Rosomaków wyposażonych w nowe wieże ZSSW-30, która posiada już wyrzutnię pocisków przeciwpancernych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Pługi śnieżne w sierpniu w niemieckim mieście
      Pługi śnieżne w sierpniu w niemieckim mieścieNEWS5AFP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1733
      Super
      relevant
      593
      Hahaha
      haha
      246
      Szok
      shock
      284
      Smutny
      sad
      211
      Zły
      angry
      225
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      3,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na