Reklama

Reklama

Zacharowa: Możliwe prowokacje Zachodu na Ukrainie

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Zachód jednak przygotowuje prowokacje na Ukrainie - powiedziała w czwartek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według niej "Wielka Brytania już od kilku dni dostarcza na Ukrainę broń".

- Niestety, nasze obawy potwierdzają ostatnie informacje, które pojawiają się w mediach z powołaniem na oficjalne struktury, źródła, itd. Już od kilku dni Wielka Brytania dostarcza na Ukrainę broń swoimi samolotami wojskowymi. Jest zupełnie oczywiste, że zorganizowano co najmniej sześć takich lotów - oświadczyła Zacharowa, cytowana przez agencję RIA Nowosti.

Rosja: Sytuacja na Ukrainie uległa degradacji

Jak dodała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, mają być dostarczane na Ukrainę mobilne systemy przeciwczołgowe, które służą do użycia w warunkach miejskich.

Zacharowa oceniła również, że "sytuacja na Ukrainie uległa degradacji i nie da się tego ukryć". - Terytorium jest, naród jest, a instytucji rządzenia państwem nie ma - oświadczyła rzeczniczka.

Reklama

Brytyjskie wsparcie dla Ukrainy

W poniedziałek późnym popołudniem brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji. Ponadto "pewna liczba" brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale przekazał, że pierwsze systemy zostały dostarczone w poniedziałek. Zapewnił przy tym, iż mają one "charakter wyłącznie defensywny" i nie stanowią zagrożenia dla Rosji.

Brytyjski minister mówił, że jego państwo "bezwarunkowo popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" w jej uznawanych przez świat granicach, czyli wraz z okupowanym Krymem, a także uznaje prawo państw do samodzielnego wyboru swoich sojuszy.

Zagwarantował, że Wielka Brytania "jest otwarta na dwustronny dialog z Rosją" i dlatego wysłał on zaproszenie do swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu, by w najbliższych tygodniach złożył wizytę w Londynie.

- Jesteśmy gotowi omówić kwestie związane z wzajemnymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa i konstruktywnie, w dobrej wierze zaangażować się w rozmowy - zapewnił.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy