Wyspa "kremlowskim bastionem UE"? Media przeprowadziły śledztwo
"Cypr pozostaje kremlowskim bastionem w Unii Europejskiej" - podaje "Cyprus Mail". Powołując się na rosyjskojęzyczny portal śledczy Dossier Center cypryjskie media informują, że po inwazji Rosji na Ukrainę "liczba rosyjskich dyplomatów na Cyprze nie tylko nie została zredukowana, ale wzrosła". Prawie trzy tysiące Rosjan otrzymało od władz Cypru "złote paszporty".

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2022 r. z krajów UE wydalonych zostało wielu rosyjskich dyplomatów, zablokowano rosyjskie kanały propagandowe, wprowadzono restrykcje wizowe i sankcje.
"Może się (więc) wydawać, że droga do Europy dla rosyjskich służb wywiadowczych została zamknięta, ale tak nie jest" - podaje portal Cyprus Mail, omawiając raport Centrum Dossier, organizacji związanej z rosyjskim opozycjonistą Michaiłem Chodorkowskim i zajmującej się wykrywaniem przestępczej działalności przedstawicieli Kremla.
"Żaden rosyjski dyplomata nie został wydalony. Łącznie rosyjska ambasada i ośrodek Rosyjski Dom na niewielkim Cyprze zatrudniają ok. 300 osób" - napisano.
Media podają: "Cypr jest bastionem Kremla"
Liczący około miliona mieszkańców Cypr pozostaje ważnym bastionem Kremla w UE - oceniono. Cypr to państwo o reputacji raju podatkowego, w którym mieszka ponad 100 tys. Rosjan i obywateli innych krajów byłego ZSRR. Połowa z nich już otrzymała cypryjskie obywatelstwo. Wielu mieszkających na Cyprze Rosjan to osoby bardzo zamożne i sympatyzujące z władzami na Kremlu.
W przeciwieństwie do innych krajów UE z Cypru nie wydalono ani jednego dyplomaty rosyjskiego od początku inwazji na Ukrainę, a w 2022 roku na czele rosyjskiej ambasady stanął generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Mimo że Cypr popiera unijny kurs polityki zagranicznej w kwestii rozpętanej przez Rosję wojny na w Ukrainie i popiera nałożone na Moskwę sankcje, nie ingerował w działania rosyjskich dyplomatów ani w rosyjską propagandę - zaznaczyło Centrum Dossier. Władze ograniczyły dostęp do kanału RT w telewizji kablowej, ale nie w internecie.
"Złoty paszport" dla putinowskich dyplomatów
Według opozycyjnego serwisu w ramach programu "złoty paszport" w latach 2002-2020 setki przedstawicieli putinowskiej administracji, biznesmenów, a być może także agentów trafiły do Europy.
Łącznie na Cyprze "złote paszporty" - przyznawane przez cypryjskie władze obywatelom krajów spoza UE w zamian za milionowe inwestycje - otrzymało 2,9 tys. Rosjan.
Cypr był też często wybierany przez rosyjski biznes, w tym zbliżony do Kremla, jako miejsce lokowania kapitału. W 2018 roku wysokość inwestycji przenoszonych z Rosji na Cypr wyniosła prawie 21 mld USD.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!