Językami urzędowymi Cypru są
grecki i turecki. Oficjalną walutą w kraju jest:
euro.
Państwo jest podzielone pod względem kulturowym i administracyjnym na dwie części. Północne krańce zamieszkują Turcy, którzy są wyznawcami Islamu, a w południowej części żyją prawosławni Grecy. Północ od południa oddziela strefa zdemilitaryzowana.
Cypr jest znany z bogatej kultury i dziedzictwa, w tym zabytków archeologicznych, cerkwi i meczetów. Wyspa słynie z produkcji oliwy z oliwek, wina i tradycyjnej kuchni. Cypr jest miejscem z pięknymi krajobrazami, co sprawia, że chętnie odwiedzają go turyści z całego świata.
Cypr - położenie i klimat
Położenie geograficzne Cypru sprawia, że ma typowo śródziemnomorski klimat, charakteryzujący się gorącymi, suchymi latami i łagodnymi zimami.
Największymi miastami na Cyprze są stolica Nikozja oraz Limassol, Larnaka i Pafos. Państwo jest podzielone administracyjnie na sześć dystryktów: Larnaca, Nikozja, Famagusta, Limassol, Paphos oraz Kyrenia (dystrykt kontrolowany w całości przez tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego).
70 proc. powierzchni Cypru zajmują góry. Wyróżnić można tu cztery główne regiony: pas nizin nadbrzeżnych, Wzgórza Kyrenii, Równinę Centralną oraz Góry Trodos.
Cypr - ustrój polityczny
Obecny ustrój polityczny Cypru to republika prezydencka, gdzie głową państwa jest prezydent, który jednocześnie pełni funkcję szefa rządu.
Głową państwa i jednocześnie szefem rządy jest obecnie prezydent Nikos Christodulidis.
Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Izba Reprezentantów.
Cypr - gospodarka krajowa
Gospodarka Cypru jest zróżnicowana. Dużą rolę ogrywają usługi finansowe, przemysł i rolnictwo. Wśród bogactw mineralnych Cypru najważniejsza jest miedź, którą wydobywa się od czasów fenickich.
Użytki rolne zajmują aż 50 proc. powierzchni wyspy, większość z nich to sady i grunty orne z uprawami oliwek i winorośli.
Głównym sektorem jest jednak turystyka. Państwo słynie z piaszczystych plaż, wakacyjnych kurortów i zabytków.
Cypr - historia
Historia Cypru jest złożona i sięga tysięcy lat. W starożytności wyspa była miejscem osadnictwa Greków, Rzymian, Bizantyjczyków i Arabów. Następnie stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego i Królestwa Jerozolimskiego.
W XIII wieku Cypr dostał się pod panowanie francuskie, a później weneckie, by ostatecznie przejść pod kontrolę osmańską. Kraj był też we władaniu Wielkiej Brytanii. Do dzisiaj pozostałością po tych czasach jest lewostronny ruch. Wyspa uzyskała niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów w 1960 r.
W 1974 roku doszło do inwazji tureckiej na Cypr, co doprowadziło do podziału wyspy na część grecką i turecką. Na terenach zajętych przez wojska tureckie została proklamowana tzw. Republika Turecka Cypru Północnego, której nie uznaje żadne państwo na świecie poza Republiką Turcji.