Wprowadzono stan zagrożenia zdrowia o zasięgu międzynarodowym
Choroba Heinego-Medina stanowi międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzega WHO. Według organizacji groźny wirus rozprzestrzenia się w Afryce, w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Dotknięte chorobą kraje to na przykład Somalia i Irak. Zamieszki i wojny utrudniają walkę z wirusem. Problemem jest fakt, że wiele dzieci nie jest szczepionych.
Stan zagrożenia zdrowia publicznego
W tym roku najbardziej zagrożony jest Pakistan, Kamerun i Syria, podaje WHO. Chorobę stwierdzono łącznie w dziesięciu krajach. Formalnie wprowadzono więc "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".
Wcześniej eksperci mówili, że świat jest na dobrej drodze do całkowitego pokonania polio. Teoretycznie "możemy doprowadzić do stanu, w którym ta choroba zostanie wykorzeniona tak jak ospa prawdziwa.
Choroba bez objawów
- Jak się okazuje, nie jest to takie łatwe - tłumaczył IAR profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Teraz WHO zaleca, by mieszkańcy krajów, w których jest polio, szczepili się i otrzymywali zaświadczenia przed wyjazdem za granicę. Polio to choroba wirusowa, zwykle nie daje żadnych objawów, ale w rzadkich przypadkach prowadzi do porażenia, dożywotniej niepełnosprawności, a nawet śmierci.