Reklama

Reklama

Włochy: Tragedia w Dolomitach. Wielu zabitych i rannych po oderwaniu się fragmentu skalnego

Rośnie tragiczny bilans oderwania się fragmentu lodowca w masywie Marmolada we włoskich Dolomitach. Według najnowszych doniesień sześć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych. Co najmniej 16 osób uznano za zaginione. Ratownicy podkreślają, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie. Wśród zabitych zidentyfikowano dotąd trzech Włochów i obywatela Czech. Ansa poinformowała, że wśród zaginionych są Włosi, Niemcy, Czesi i Rumuni.

Do wypadku w Dolomitach doszło na drodze prowadzącej na szczyt. Fragment lodowca, który runął miał bardzo duże rozmiary, stąd wysoki bilans ofiar. Lawina kawałków skalnych, śniegu i lodu porwała dwie grupy wspinaczy

Lawina w Dolomitach. Trudna identyfikacja ofiar

Włoska agencja Ansa podała, że identyfikacja ofiar jest bardzo trudna ze względu na stan ciał zmiażdżonych przez kawałki bloku lodu, który runął wraz z fragmentami skał w prędkością około 300 kilometrów na godzinę. W niektórych przypadkach potrzebne będą badania DNA.

Na parkingach, jak ustaliły miejscowe służby, stoi 16 samochodów, których właściciele nie wrócili ze wspinaczki. Rejestracje tych aut pomogą policji w ustaleniu pochodzenia ofiar i zaginionych.

Reklama

Masyw Marmolada. Dzień wcześniej padł rekord dodatniej temperatury

W miejscowości Canazei w prowincji Trydent uruchomiono sztab kryzysowy, który koordynuje akcję ratunkową.

Po wypadku służby uruchomiły wszystkie stacje ratownictwa górskiego w okolicy i co najmniej pięć śmigłowców i jednostek z psami wyruszyło w teren. W sobotę na masywie Marmolada osiągnięto rekord temperatury - około 10 stopni Celsjusza na szczycie.

Lodowce w Dolomitach zagrożone

- To tak, jakby wyjąć kostkę lodu z zamrażalnika i położyć ją na blacie w kuchni - tak włoski glacjolog Renato Colucci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych wyjaśnił przyczyny oderwania się dużego fragmentu lodowca.

Colucci podkreślił w telewizji RAI, że w ciągu ostatnich 10 lat lodowiec Marmolady zmniejszył swoją objętość o 30 proc. Jego zdaniem jeśli utrzyma się obecne tempo jego topnienia, lodowiec zniknie całkowicie za 25-30 lat. 

Według eksperta obecnie lodowce w Dolomitach znajdują się w środowisku, w którym mogą nie przetrwać.

Marmolada znaczy "błyszcząca"

Marmolada to najwyższy masyw górski Dolomitów (3343 m n.p.m.) w północno-wschodniej części Włoch, na wschód od Trydentu.  

Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego, w którym wyraz marmoleda oznacza "błyszcząca", co związane jest z leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy