Wąglik w Rosji. Cała miejscowość w kwarantannie

Oprac.: Artur Pokorski
Pacjent z podejrzeniem zakażenia wąglikiem przebywa w jednym ze szpitali w regionie moskiewskim - podała w środę państwowa agencja informacyjna RIA Novosti. Hospitalizowany przyjechał w okolice stolicy Rosji z Republiki Czuwaskiej, gdzie lokalne władze potwierdziły wcześniej dwa przypadki zachorowań. Około 130 osób jest pod obserwacją, a cała wieś została poddana kwarantannie.

"Dwie osoby zostały hospitalizowane z objawami wąglika w Republice Czuwaskiej 600 km na wschód od Moskwy" - podał w środę themoscowtimes.com.
Regionalny nadzór rolniczy przekazał, że prawdopodobnym źródłem zakażenia był nielegalny ubój niezarejestrowanych zwierząt gospodarskich. Prawdopodobnie były nieszczepione i karmione ziarnem niewiadomego pochodzenia. Do zakażeń - jak przypuszczają służby - miało dojść poprzez kontakt z mięsem.
Pod obserwacją przebywa około 130 osób, które miały kontakt z zakażonymi, a wieś Starojewo Aktaszewo, z której pochodzą poddana została kwarantannie.
Podejrzenie zakażenia pod Moskwą
"Objawy choroby wykryto u kolejnej osoby, przebywa ona w innym regionie i jest izolowana" - poinformował w środę szef republiki Oleg Nikołajew, cytowany przez Interfax. Agencja podała, że został hospitalizowany w jednym z podmoskiewskich szpitali.
"Pacjent jest izolowany, znajduje się pod nadzorem medycznym. Trwają badania w laboratorium. Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie przetransportować go do republiki, aby tutaj kontynuować niezbędne leczenie" - dodał Nikołajew.
Z ustaleń mediów wynika, że mięso i skóra zwierząt były sprzedawane niezidentyfikowanym osobom. Służby próbują ustalić pochodzenie zwierząt i sposób ich transportu.
Ministerstwo Zdrowia Republiki Czuwaszji powiedziało w zeszłym tygodniu, że planuje przyspieszyć zakup szczepionek przeciwko wąglikowi po tym, jak stwierdzono kolejne przypadki zachorowań.
Najczęstszym źródłem zakażenia kontakt ze zwierzętami
Wąglik jest chorobą zakaźną przebiegającą zazwyczaj w postaci posocznicy. Laseczki wąglika są wrażliwe na wszystkie środki dezynfekcyjne. Natomiast przetrwalniki (zarodniki) są odporne na wpływy środowiska. Mogą zachowywać żywotność i patogenność nawet 50 lat. Najczęściej zwierzęta zarażają się na pastwiskach po jesiennych lub wiosennych opadach deszczu.
Głównym źródłem zarażenia ludzi wąglikiem jest bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami. Najczęściej dochodzi do zarażenia przez skórę.