W tych państwach zachowaj ostrożność! Ostrzeżenia MSZ

Łukasz Szpyrka

Łukasz Szpyrka

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Jedni zwracają uwagę na ostrzeżenia MSZ dotyczące zagrożeń w konkretnych państwach, inni je ignorują. Warto jednak zapoznać się z najnowszymi komunikatami, by nie być rozczarowanym, gdy wymarzone wakacje nagle zamienią się w koszmar. Są miejsca, których lepiej unikać!

Koh Phi Phi w południowej Tajlandii
Koh Phi Phi w południowej TajlandiiAFP

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco aktualizuje tzw. mapy zagrożeń dla turystów. Stopień zagrożeń oceniany jest w czterostopniowej skali:

1 - zachowaj zwykłą ostrożność

2 - ostrzegamy przed podróżą

3 - nie podróżuj

4 - opuść natychmiast

W najnowszym komunikacie pojawiły się cztery nowe państwa. Wcześniej pojawiło się pięć innych ostrzeżeń, a co do kilku państw potrzebne były aktualizacje. I tak, we Francji i Belgii, władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego. MSZ mimo wszystko apeluje do obywateli polskich przebywających w Belgii i Francji o zachowanie ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.

Na kolejnych odsłonach przedstawiamy dziewięć kierunków, wobec których MSZ wydało najnowsze ostrzeżenia przed podróżą.

Jeden z filipińskich wodospadówAFP

Filipiny - nie podróżuj

"W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowej części Filipin" - czytamy w komunikacie.

W tym momencie to jeden z najważniejszych komunikatów polskiego MSZ. Według polskich informacji, to jeden z najniebezpieczniejszych kierunków podróży, oznaczony numerem 3 w 4-stopniowej skali.

MSZ szczególnie odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.

MSZ dodaje, że niebezpiecznie może być zarówno na ulicach, jak i w ośrodkach przeznaczonych dla turystów. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach. Dodaje, że nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili.

Ostrzeżenie pojawiło się 20 lutego.

Jedna z plaż na wyspie Perhentian Kecil (Malezja)123RF/PICSEL

Malezja - ostrzegamy przed podróżą

MSZ ostrzega przed podróżami do Malezji, "w związku z zagrożeniem terrorystycznym, w tym porwaniami cudzoziemców".

"MSZ w szczególności ostrzega przed podróżami u wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau" - czytamy w komunikacie.

Zagrożenie zamachami terrorystycznymi na pozostałym terytorium Malezji, w tym w stolicy kraju, Kuala Lumpur, jest znaczące. Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród turystów hotele, restauracje, targi i centra handlowe.

Komunikat pojawił się 20 lutego.

Widoki zapierają dech w piersiachEast News

Tajlandia - ostrzegamy przed podróżą

Tajlandia to trzeci kierunek podróży objęty najnowszymi komunikatami MSZ.

Jeśli ktoś chce przeżyć w Tajlandii przygodę podobną do tej, co bohaterowie filmu "Kac Vegas w Bangkoku", muszą liczyć się z ostrzeżeniami MSZ. Według nich, również i w tym państwie jest niebezpiecznie.

MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej.

Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi czy Hua Hin.

Komunikat ukazał się 20 lutego.

Turyści na BaliAFP

Indonezja - ostrzegamy przed podróżą

Czwartym i ostatnim państwem z najnowszych komunikatów MSZ, jest Indonezja. Również i tam istnieje duże zagrożenie terrorystyczne.

"Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt" - czytamy w komunikacie.

Niebezpiecznie może być niemal na wszystkich indonezyjskich wyspach, bo środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami.

Ostrzeżenie pojawiło się 20 lutego.

Izraelscy żołnierze; zdj. ilustracyjneJALAA MAREYAFP

Izrael, Jerozolima, Strefa Gazy i terytoria podległe Palestyńskiej Władzy Narodowej - ostrzegamy przed podróżą

Słowo "Izrael" pojawia się ostatnio w polskiej polityce i mediach zdecydowanie częściej, a chodzi oczywiście o spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN. Już wcześniej jednak MSZ ostrzegało przed wyjazdami do obszaru objętego konfliktem zbrojnym.

"W Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym i uciążliwym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela" - czytamy w komunikacie MSZ.

MSZ przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy oraz zamknięciem - do odwołania - przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem oraz w Erez pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza wszelkie podróże na terytorium Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich.

Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią, MSZ odradza również podróżowanie na tereny przygraniczne.

Komunikat pochodzi z 18 grudnia 2017 roku.

Ukraina, rejon DonieckaHusev OleksandrEast News

Ukraina - ostrzegamy przed podróżą

Wschodnia Ukraina to obszar, w którym wciąż toczy się konflikt zbrojny. Chyba nie trzeba ostrzeżeń MSZ, by wiedzieć, że jest tam niebezpiecznie. Polskie ministerstwo wzywa jednak do "niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na teren obwodów ługańskiego i donieckiego".

"Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego faktu brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny" - czytamy.

Na pozostałym obszarze Ukrainy, w związku ze wzrostem zagrożenia, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Osoby decydujące się na odbycie podróży wbrew zaleceniom MSZ (na przykład z powodów służbowych, losowych itp.), powinny bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych (np. poddawanie się kontroli osobistej na posterunkach wojskowych lub policyjnych, zakaz przejazdu określoną drogą etc.) oraz śledzić bieżące komunikaty.

Ostrzeżenie ostatni raz zaktualizowano 10 grudnia ubiegłego roku.

EtiopiaAFP

Etiopia - nie podróżuj

Etiopia to jedno z dwóch państw (obok Filipin), przy którym widnieje trzeci stopień zagrożenia (w 4-stopniowej skali).

W Etiopii wprowadzono stan wyjątkowy. W praktyce może on oznaczać zwiększoną obecność służb bezpieczeństwa na ulicach, narażenie na przeszukanie i/lub aresztowanie przez służby bezpieczeństwa bez nakazu sądowego, utrudnienia w poruszaniu się, a także przerwy w łączności telefonicznej i internetowej.

MSZ odradza w szczególności podróże do:

- obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;

- Pustyni Danakilskiej;

- pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;

- regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);

- regionu Gambela.

Ostrzeżenie wydano 17 lutego.

Senegal; fot. Reporters JMQuintetEast News

Senegal - ostrzegamy przed podróżą

"W związku z pogorszeniem się w ostatnim czasie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Casamance (w tym także z przypadkami napadów na turystów) i prowadzonymi działaniami militarnymi w tym regionie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Casamance (obszar na południu Senegalu, między południową granicą z Gambią i północną granicą z Gwineą-Bissau)" - czytamy w komunikacie.

Obywatelom polskim przebywającym na obszarze Casamance, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie poruszania się po zmroku i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa.

Jednocześnie MSZ przypomina o utrzymującym się zwiększonym zagrożeniu terrorystycznym w całym regionie Sahelu i zaleca obywatelom polskim przebywającym w państwach regionu lub planującym podróż do nich zachowanie "daleko posuniętej ostrożności", unikanie miejsc zgromadzeń publicznych oraz zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie Odyseusz.

Komunikat wydano 1 lutego.

Podobne ostrzeżenie MSZ wydał wobec Libanu (komunikat z 11 stycznia).

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na