Reklama

USA: Tornada w Illinois. Czwarta taka sytuacja od ponad 70 lat

Co najmniej kilkanaście tornad nawiedziło w ostatnich dwóch dniach USA. W samym stanie Illinois przeszło ich co najmniej sześć. Są one rzadko spotykane w styczniu. Od 1950 roku w tym stanie potwierdzono ich zaledwie trzy.

Trudne warunki pogodowe w środkowym Illinois spowodowały, że we wtorek wieczorem stan ten nawiedziło co najmniej sześć tornad.

Władze podają, że jedno z nich było niezwykle rzadkim zjawiskiem. Chodzi o tornado na obrzeżach Gibson City w hrabstwie Ford. Według National Weather Service zostało ono ocenione jako EF-1 w ulepszonej skali Fujity. "To oznaczenie dotyczy wiatru o prędkości od 138 do 178 km/h" - informuje NBC Chicago.

W konsekwencji zerwane są dachy oraz zniszczone i przewrócone są przyczepy campingowe.

Opublikowano wideo, na którym widać siłę tego zjawiska.

Reklama

Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii

Tornada w Illinois. Rzadko spotykane w styczniu zjawisko

W sumie NWS potwierdziło sześć tornad, z których większość uderzyła w obszar położony wokół Springfield. Pojawił się również grad wielkości ziarnka grochu. Gdy front przemieszczał się przez region, wydano wiele ostrzeżeń.

Tornada są rzadko spotykane w styczniu. Od 1950 roku potwierdzono w Illinois zaledwie trzy. Zjawisko to odnotowano również w Alabamie. National Weather Service potwierdziło tam co najmniej sześć w ciągu doby.

Bombowy cyklon w USA

Przypomnijmy, tuż przed świętami Bożego Narodzenia część USA od stanu Waszyngton po Maryland nawiedził bombowy cyklon

Zjawisko to to bombogeneza. Polega na gwałtownym spadku ciśnienia - o co najmniej 24 hPa w ciągu doby. Towarzyszą jej bardzo silne wiatry (w porywach do 200 km/h) oraz gwałtowne śnieżyce, których nie da się wcześniej przewidzieć.

Śnieżyca, która sparaliżowała zachodnią część stanu Nowy Jork w świąteczny weekend zabiła, według lokalnych mediów, w Buffalo 28 osób. Ofiarami śmiertelnymi ataku burzy śnieżnej jest w całym kraju co najmniej 60 osób.

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy