Reklama

Reklama

USA. Odwołane loty ze względu na wprowadzanie sieci 5G

Ponad 250 lotów do i ze Stanów Zjednoczonych odwołali niektórzy przewoźnicy, ponieważ obawiali się o bezpieczeństwo związane z wprowadzeniem sieci 5G. Chodzi o nowy standard usług oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Część firm uznały, że mogą one zakłócać pracę wysokościomierzy w samolotach.

Skala odwołań lotów była mniejsza, niż się tego pierwotnie spodziewano. Międzynarodowe linie lotnicze różnie podchodzą do problemu 5G. Niektóre z nich, jak Emirates, odwołały większość lotów; inne, np. Air France, pracują normalnie.

Stowarzyszenie amerykańskich przewoźników lotniczych ogłosiło, że anulowano mniej lotów, ponieważ operatorzy telekomunikacyjni AT&T i Verizon zgodzili się na czasowe ograniczenia wprowadzania technologii 5G na lotniskach. Będzie tak do momentu, gdy agencje rządowe i linie lotnicze wypracują długoterminowe rozwiązania.

Reklama

Ostrzeżenie Federalnej Agencji Lotnictwa. Przewoźnicy odwołali loty

Sieci AT&T i Verizon wykorzystują do nowej usługi częstotliwości, które są zbliżone do tych używanych przez wysokościomierze radiowe, które pomagają w lądowaniu maszyn w warunkach słabej widoczności - informuje AP.

Zajmująca się nadzorem nad ruchem lotniczym w USA Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) ostrzegła o potencjalnych problemach niektórych samolotów. To skłoniło firmy telekomunikacyjne, aby zawiesić we wtorek uruchamianie sieci 5G wokół niektórych lotnisk.

FAA indywidualnie ocenia możliwości każdego typu samolotu do operowania w pobliżu sieci 5G. Do środy zezwolono na wykonywanie lądowań na lotniskach z 5G maszynom, które w sumie stanowią 62 proc. samolotów pasażerskich w USA.

Loty w Europie. Nie odnotowano problemów związanych z 5G

Sieci 5G działają w kilkudziesięciu innych państwa świata, ale system używany w USA ma mocniejszy sygnał. Ponadto jego częstotliwość jest bliższa tej stosowanej w urządzeniach pokładowych samolotów. Różni się też kątem ustawienia anten - informuje FAA.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przekazała, że nie zaobserwowała żadnych incydentów spowodowanych zakłóceniami związanymi z siecią 5G.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy