Reklama

USA dostarczy na Słowację system obrony przeciwrakietowej Patriot

Prezydent USA Joe Biden i Lloyd Austin, sekretarz stanu USA, poinformowali w piątek, że Stany Zjednoczone dostarczą na Słowację system obrony rakietowej Patriot. - Zostaną przysłani także amerykańscy żołnierze, którzy będą obsługiwać baterię - dodał. W oświadczeniu amerykański dowódca wojskowy zapowiedział, że bateria Patriot dotrze na Słowację w ciągu kilku najbliższych dni. Decyzja USA została podjęta po tym, jak Słowacja przekazała na Ukrainę system obrony przeciwlotniczej S-300.

Stany Zjednoczone dostarczą na Słowację baterię systemu Patriot - poinformował szef Pentagonu Lloyd Austin. - Nie ustalono jeszcze, jak długo bateria obsługiwana przez amerykańskich żołnierzy będzie stacjonować na Słowacji, bo Waszyngton prowadzi z Bratysławą rozmowy na temat bardziej stałych rozwiązań dotyczących obrony powietrznej - oświadczył. 

- Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent Wołodymyr Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację - ogłosił Joe Biden w oświadczeniu.

Reklama

Amerykańskie Patrioty przyjadą na Słowację

O wsparciu Ukrainy poinformował premier Słowacji Eduard Heger na swoim Twitterze. W krótkim nagraniu z pociągu jadącego do Kijowa Heger oświadczył, że przekazanie postsowieckiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odbyło się na prośbę Ukrainy, w zgodzie z Kartą ONZ i z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Podkreślił, że przekazanie systemu nie oznacza, iż Republika Słowacka stała się stroną konfliktu zbrojnego na Ukrainie. - Zapewniam również, że obrona Republiki Słowackiej jest nadal zabezpieczona, a w najbliższych dniach wzmocni ją dodatkowy system obrony przeciwrakietowej od naszych sojuszników - powiedział premier.

System obrony przeciwlotniczej S-300

Bratysława wcześniej deklarowała gotowość przekazania S-300, systemu dobrze znanego ukraińskim żołnierzom, ale jak deklarował minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’, uzależniała taki ruch od uzyskania od partnerów nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Na terenie Słowacji, w ramach powstającej Grupy Bojowej NATO, znajdują się dwie baterie systemu Patriot należące do Niemiec i Holandii. Zdaniem Nad’a nie można ich traktować jako alternatywy dla S-300.

Jako pierwsza o dostarczeniu tego uzbrojenia Ukrainie przez Słowację poinformowała prywatna telewizja Markiza. Według niej S-300 transportowano w ścisłej tajemnicy przez dwa dni. System ten niszczy samoloty i rakiety. Oprócz samojezdnych wyrzutni rakietowych, S-300 składa się z radarów i punktu dowodzenia. Może być gotowy do użycie w ciągu pięciu minut.

INTERIA.PL/Reuters
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | rakiety patriot

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy