Tunezja: Najle Boudene - pierwsza kobieta-premier w historii świata arabskiego
Prezydent Tunezji Kais Saied mianował premierem Najle Boudene i powierzył jej misję utworzenia rządu. Tym samym jest ona pierwszą kobietą na stanowisku premiera w historii Tunezji i pierwszą kobietą-premierem w świecie arabskim.

Najl Bouden Romdhane urodziła się w 1958 roku. Jest profesorem w Państwowej Szkole Inżynierów w Tunisie, specjalizuje się w naukach o Ziemi. Od 2011 roku kierowała planem realizacji programów Banku Światowego w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.
Kryzys polityczny w Tunezji
Prezydent Kais Saied próbuje załagodzić kryzys polityczny w kraju, gdyż od ponad dwóch miesięcy nie udało się utworzyć rządu. Saied jest pod silną presją krajowej opozycji i światowej opinii publicznej. Kilka dni temu zawiesił działanie parlamentu i przyznał sobie znacznie większe uprawnienia. Stwierdził, że jedynie częściowo będzie przestrzegał konstytucji - tych jej elementów, które nie stoją w sprzeczności z jego nowymi uprawnieniami ustawodawczymi i wykonawczymi. Zapowiedział też, że powoła komitet, który zajmie się zmianą systemu politycznego.
Społeczeństwo Tunezji jest podzielone. Część popiera działania prezydenta, uważając, że tylko tak można walczyć z korupcją i niewydolnością państwa. Przeciwnicy mówią o powrocie do autorytaryzmu, a w weekend wyszli z protestami na ulicę. W 2011 roku podczas Arabskiej Wiosny Tunezyjczycy obalili generała Zajna al-Abidina ibn Aliego. System demokratyczny nie przyniósł jednak oczekiwanej poprawy życia. Korupcja, paraliż polityczny, podupadające służby państwowe i rosnące bezrobocie, zniechęciły Tunezyjczyków do obecnych rządów.