Reklama

Reklama

Tarcza antyinflacyjna w Polsce. Stanowisko Komisji Europejskiej

Kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT do 0 dla dóbr podstawowych, takich jak żywność. Obecnie obowiązujące przepisy wciąż nie pozwalają na wyzerowanie VAT-u na gaz naturalny, czy nawozy. Co więcej, nie można obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy - dowiedziała się w Komisji Europejskiej korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna w Polsce przyjmie nową formę ze względu na brak zgody ze strony KE.

W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie rezygnuje z tarczy antyinflacyjnej, a jedynie przyjmie ona nową formę - ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej.

Premier: Mamy groźby ze strony KE

- Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT - powiedział szef rządu. - Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać - dodał.

Reklama

Jak wyjaśnił, będzie to możliwe przez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one były buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu. Premier dodał, że Polska nie chce kolejnego konfliktu w Komisją Europejską.

- Tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin - zaznaczył Morawiecki. - Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem - dodał. - Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie - podkreślił szef rządu.

Stanowisko Komisji Europejskiej

Urzędnik Komisji Europejskiej w odpowiedzi na pytania korespondentki Polsat News w Brukseli Doroty Bawołek potwierdził, że "KE jest w stałym kontakcie z polskimi władzami w tej sprawie, ostatnio poprzez listy, które wysłał komisarz Paolo Gentiloni we wrześniu i październiku". 

Komisja Europejska przypomina ponadto, że już w kwietniu komisarz Gentiloni przedstawił wytyczne w sprawie nowych zasad podatkowych w dziedzinie energii w liście do wszystkich ministrów finansów. Wyjaśnił w nim, że według nowych zasad przyjętych jednomyślnie, kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT do 0 dla dóbr podstawowych, takich jak żywność. Obecnie obowiązujące przepisy wciąż nie pozwalają natomiast na wyzerowanie VAT na gaz naturalny, czy nawozy. Co więcej, nie można obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy.

Urzędnik Komisji Europejskiej tłumaczy również, że kryzys energetyczny spowodowany rosyjską agresją w Ukrainie i wzrost inflacji z tym związany jest odczuwany przez wszystkie unijne kraje. Komisja Europejska od roku próbuje rozwiązać ten problem, a kraje członkowskie podjęły szereg środków, by ograniczyć jego wpływ na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, zwłaszcza te najuboższe. Wspólna, skoordynowana odpowiedź, to najlepsze zabezpieczenie dla wspólnego rynku, która pozwala unikać różnic gospodarczych między krajami. Komisja Europejska zawsze podejmuje swoje inicjatywy biorąc pod uwagę te zasadę - wyjaśnia urzędnik KE.

 Tarcza antyinflacyjna

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy