Szwajcarscy rolnicy mają dość. Złożyli skargę i wysunęli żądania
W wyniku topnienia lodowców rolnictwo staje się jedną z pierwszych widocznych ofiar zmian klimatycznych - stwierdzili szwajcarscy rolnicy. Przedstawiciele branży uważają, że ich państwo nie wypełnia ani krajowych, ani międzynarodowych zobowiązań klimatycznych, a to w konsekwencji ma zagrażać ich wolności gospodarczej. Rolnicy złożyli skargę na rząd i zażądali "podjęcia wszelkich niezbędnych środków".

Szwajcarscy rolnicy złożyli skargę do Federalnego Departamentu Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji - podał we wtorek portal Swissinfo. Treść pisma dotyczy wpływu przemian środowiskowych na ich branżę.
W komunikacie prasowym, rolnicy reprezentowani przez Sieć Rzeczników Klimatu, stwierdzili, że w wyniku topnienia lodowców rolnictwo staje się jedną z pierwszych widocznych ofiar zmian klimatycznych.
Szwajcaria. Rolnicy składają skargę. W tle zmiany klimatyczne
Rolnicy twierdzą, że każdy obywatel Szwajcarii emituje 14 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, w porównaniu ze średnią światową wynoszącą sześć ton. Oznacza to, że Szwajcaria nie wypełniła żadnego ze swoich międzynarodowych ani krajowych zobowiązań klimatycznych - i nie jest na drodze do ich wypełnienia.
"Żądamy, by szwajcarskie władze federalne podjęły wszelkie niezbędne środki" - podkreślono w skardze. Rolnicy dodali, że nieodpowiednia polityka klimatyczna zagraża ich wolności gospodarczej, a w szczególności gwarancji własności.
W oświadczeniu stwierdzono, że jeżeli nie zostaną podjęte poważne środki w celu ochrony ludności przed zmianami klimatycznymi, skurczy się rentowność należących do rolników gruntów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!