Oskarżenie w imieniu klimatu. Pierwsza taka sprawa w USA
Amerykańscy prokuratorzy biorą się za ochronę klimatu. Po raz pierwszy obywatela USA oskarżono o przemyt pojemników z gazem cieplarnianym przez granicę z Meksykiem. Kalifornijczyk miał nielegalnie przewieźć do Stanów Zjednoczonych czynnik chłodniczy znacznie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Wkrótce początek procesu.

Michael Hart, 58-letni mieszkaniec San Diego w Kalifornii, został oskarżony o przemyt gazów cieplarnianych. To pierwsza tego typu sprawa w Stanach Zjednoczonych.
Gaz cieplarniany z Meksyku do USA?
Hart został oskarżony na podstawie ustawy o innowacyjności i produkcji (American Innovation and Manufacturing Act - AIM Act) z 2020 roku. Oskarżono go o przemyt pojemników z wodorofluorowęglowodorem (HFC). Są to przemysłowe związki chemiczne stosowane między innymi w zamrażarkach, klimatyzatorach, izolacji budynków czy systemach gaśniczych.
Wiele z HFC to silnie działające gazy cieplarniane. Z danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że niektóre z HFC mogą mieć tysiące razy silniejsze niż dwutlenek węgla działanie ocieplające klimat.
- Importowanie określonych czynników chłodniczych do Stanów Zjednoczonych jest zabronione, z powodu ich udokumentowanego i znacząco większego wpływu na zmiany klimatu - tłumaczy Todd Kim, zastępca prokuratora generalnego w wydziale środowiska i zasobów naturalnych departamentu sprawiedliwości USA.
Oskarżony pierwszy i nie ostatni
Prokuratorzy zarzucają Michaelowi Hartowi zakup czynników chłodniczych w Meksyku i przemycenie ich przez granicę z USA pod plandeką i narzędziami w swoim samochodzie. Następnie mężczyzna miał wystawić je na sprzedaż w internecie.
To przełomowa sprawa, która odbędzie się w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy. Oskarżyciele zapowiadają, że na jednej się nie skończy. Prokurator Tara McGrath z południowego dystryktu Kalifornii określiła to jako znaczący "krok milowy":
To pierwszy raz, kiedy departament sprawiedliwości oskarża kogoś o nielegalny import gazów cieplarnianych i nie będzie ostatni. Wykorzystamy wszelkie dostępne środki, w tym zarzuty kryminalne, do ochrony naszej planety przed szkodą powodowaną przez toksyczne środki - podkreśliła prokurator.
Michael Hart usłyszał zarzuty spisku, nielegalnego importu oraz handlu nielegalnie sprowadzonym towarem. Rozprawa zaplanowana została na 25 marca.
Źródło: AFP, AXIOS, Justice.gov
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!