Sztuczna inteligencja zamiast prokuratora. W Chinach trwają testy
Chińscy naukowcy informują, że stworzyli sztuczną inteligencję, która ma pomóc w wydawaniu wyroków. Jak zapewniają, trwają testy nad maszyną, która może "oskarżać ludzi z 97-procentową skutecznością".

Narzędzie, które może wnieść oskarżenie na podstawie opisu sprawy zostało zbudowane i przetestowane przez prokuraturę w Szanghaju - informuje "Daily Mail".
Sztuczna inteligencja pozwoliłaby prokuratorom zmniejszyć obciążenie pracą i skupić się tylko na bardziej złożonych przypadkach - powiedział naukowiec prowadzący projekt, profesor Shi Yong.
Człowiek opisuje sprawę, a sztuczna inteligencja wydaje wyrok
Jak donosi South China Morning Post, system może działać na standardowym komputerze stacjonarnym i wnosić oskarżenia w oparciu o 1000 "cech" z wprowadzonego przez człowieka tekstu opisującego dany przypadek. System został "przeszkolony" z wykorzystaniem 17 tys. przypadków z lat 2015-2020 i jest w stanie zidentyfikować i wnieść oskarżenie w związku z ośmioma najczęściej popełnianymi przestępstwami w Szanghaju.Należą do nich "stwarzanie kłopotów", oszustwa związane z kartami kredytowymi, przestępstwa hazardowe, niebezpieczna jazda, kradzież, oszustwo, celowe obrażenia i utrudnianie wykonywania obowiązków służbowych.
Czytaj też w Tygodniku Interii: Jak nauczyć sztuczną inteligencję wyobraźni?
Będą aktualizacje sztucznej inteligencji
Wkrótce taki "prokurator" będzie mógł rozpoznać więcej rodzajów przestępstw i wnieść kilka zarzutów przeciwko jednemu podejrzanemu.- System może do pewnego stopnia zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji - zapewnia naukowiec. Technologie sztucznej inteligencji już od pewnego czasu pełnią rolę w pracy organów ścigania, ale chiński przypadek byłby pierwszym, w którym jest ona zaangażowana do wnoszenia zarzutów.