Reklama

Szpiegowała dla Kuby. Ana Belen Montes przedterminowo zwolniona z więzienia

Obywatelka Stanów Zjednoczonych Ana Belen Montes skazana za szpiegostwo na rzecz Kuby, została w piątek przedterminowo zwolniona z amerykańskiego więzienia - powiadomiła w sobotę agencja Reutera za Federalnym Biurem Więziennictwa. Kobieta została skazana w 2002 roku na karę 25 lat pozbawienia wolności. Kiedy lata temu Montes wyjaśniała co nią kierowało, stwierdziła, że "czuła się moralnie zobowiązana".

Sąd nakazał zastosowanie wobec Montes pięcioletniego nadzoru, obejmującego zakaz pracy dla instytucji rządowych i samowolnego kontaktowania się z zagranicznymi podmiotami, a także monitorowanie sposobu korzystania przez kobietę z internetu.

Szpiegowała na rzecz Kuby. "Czułam się moralnie zobowiązana"

Pochodząca z Portoryko Ana Belen Montes, która od września 1985 roku pracowała jako wyższy analityk wywiadu wojskowego Defense Intelligence Agency i specjalizowała się w sprawach kubańskich, została w 2002 roku skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. W momencie ogłoszenia wyroku Montes miała 45 lat.

Reklama

Wśród wielu tajemnic, które kobieta ujawniła kubańskiemu wywiadowi, były m.in. tożsamość czterech amerykańskich agentów na Kubie i ważne informacje związane z bezpieczeństwem USA. Przekazała również Hawanie szczegóły dotyczące tajnego szkolenia wojskowego, w którym wzięła udział w 1996 roku.

- Czułam się moralnie zobowiązana do tego, by wesprzeć Kubę w obronie przed amerykańskim dążeniem do narzucenia jej naszych wartości i naszego systemu politycznego - oznajmiła w 2002 roku Montes, wyjaśniając motywy swojego postępowania.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ana Belen Montes | Szpieg | Kuba | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy