Językiem urzędowym na kubie jest
język hiszpański. Oficjalna waluta na Kubie to
peso kubańskie (CUP).
Największymi miastami Kuby są: jej stolica Hawana, Santiago de Cuba, Santa Clara, Bayamo czy Las Tunas. Kuba jest największą wyspą karaibską. To również jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie.
Kuba jest podzielona administracyjnie na piętnaście prowincji. Ma także jeden specjalny okręg administracyjny.
Kuba - położenie i klimat
Kuba leży w północno-zachodniej części Morza Karaibskiego. Klimat, jaki tam panuje, jest typowo podrównikowy. Kraj często nawiedzają huragany. Ma to miejsce głównie w okresie pory deszczowej.
Wyspa jest typowo nizinna. Jedynie w południowo-wschodniej części znajdują się góry Sierra de los Organos, a na południu - Sierra Maestra. Najwyższym szczytem jest Pico Torquino (1974 m n.p.m.). Na Kubie jest ponad 200 rzek, a największą z nich jest Rio Cauto.
Kuba - ustrój polityczny
Ustrój polityczny Kuby to unitarna republika socjalistyczna, a kierownicze stanowiska należą do członków partii komunistycznej. Władzę ustawodawczą ma jednoizbowy parlament.
Władza wykonawcza należy do rządu, a głową państwa jest przewodniczący tzw. Rady Państwa.
Komunistyczna Partia Kuby wciąż odgrywa decydującą rolę w wyborach, kontrolując proces nominacji kandydatów oraz kształtowanie polityki krajowej.
Kuba - gospodarka krajowa
Gospodarka kubańska opiera się głównie na sektorze usług i rolnictwie. Wyspa jest znana z produkcji cukru, tytoniu, kawy i cytrusów.
Oprócz tego także turystyka stanowi coraz bardziej istotny sektor w gospodarce, zwłaszcza w Hawanie i innych popularnych kurortach.
Kraj ma jednak wciąż duże problemy gospodarcze, związane m.in. z ograniczeniami handlowymi i niewydolnością infrastruktury.
Kuba - historia
Historia Kuby sięga czasów przedkolonialnych. Wówczas kraj był zamieszkiwany przez Tainów. Gdy Krzysztof Kolumb dotarł na Kubę w 1492 roku, państwo zostało skolonizowane i stało się zamorskim obszarem Hiszpanii. Kuba zyskała swobodę dopiero w XIX wieku.
Niepodległość Kuby uznano w 1902 roku, jednak wszystkie rządy podlegały USA. Było tak aż do czasów Fidela Castro i tzw. rewolucji kubańskiej, kiedy to Kuba zbliżyła się politycznie do Związku Radzieckiego. Fidel Castro wprowadził rządy komunistyczne.
Po odejściu Fidela Castro z funkcji rządowych w 2008 roku i partyjnych w 2011 r. władzę przejął jego brat - Raúl Castro. Stopniowo kraj stał się bardziej otwarty na turystów i stał się popularnym miejscem wakacyjnym.