Światowy Kongres Żydów krytykuje niemieckiego ministra
Szef Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder ostro skrytykował w środę niemieckiego ministra gospodarki Sigmara Gabriela z powodu jego wizyty w Iranie, oskarżając go o przedkładanie biznesu nad etykę i zarzucając mu naiwną postawę wobec Teheranu.

"To dość irytujące, że wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec czekał tylko pięć dni z wylotem do Teheranu wraz z delegacją niemieckich biznesmenów" - ocenił Lauder w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera. Dodał, że złożona przez Gabriela propozycja pośredniczenia w budowaniu relacji między Iranem a Izraelem jest naiwna, biorąc pod uwagę - jak to określił - nieustającą kampanię Teheranu przeciwko Izraelowi i USA.
"Byłoby znacznie lepiej uzależnić nowe stosunki handlowe z Iranem od zmiany jego stanowiska względem Izraela" - oświadczył Lauder. Gabriel, który jest również wicekanclerzem Niemiec, zakończył we wtorek trzydniową wizytę w Iranie, podczas której spotkał się z prezydentem Hasanem Rowhanim oraz czołowymi ministrami. Gabrielowi towarzyszyła delegacja niemieckich biznesmenów, w tym szefowie wielkich koncernów - Linde i BASF.
Jak podaje Reuters, ambasador Izraela prywatnie przekazał niemieckiemu rządowi wyrazy zaniepokojenia z powodu podróży Gabriela do Iranu.
Rzeczniczka niemieckiego Ministerstwa Gospodarki wskazała natomiast, że zawarte niedawno przez sześć mocarstw porozumienie nuklearne z Iranem stworzyło dobrą podstawę do normalizacji stosunków. Gabriel w czasie wizyty podkreślił, że ważną kwestią jest poprawa stosunków pomiędzy Iranem z Izraelem i uznanie przez Teheran prawa Izraela do istnienia.
Gabriel był pierwszym od 15 lat politykiem niemieckim odwiedzającym Iran. Niemiecki biznes liczy na czterokrotny wzrost obrotów handlowych z Iranem z 2,4 mld euro w zeszłym roku do 10 mld euro w ciągu 10 lat. Przed nałożeniem sankcji Berlin był najważniejszym eksporterem towarów do Iranu, jednak od 2007 roku Niemcy zostały zdetronizowane przez Chiny.
Porozumienie z Iranem zawarte w zeszłym tygodniu w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj przez Zachód. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.