Samolot z uchodźcami w Niemczech. To kolejny taki transport

Michał Blus

Oprac.: Michał Blus

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
1 tys.
Udostępnij

Samolot z uchodźcami z Afganistanu wylądował w Hanowerze. Na pokładzie znajdowało się 174 pasażerów - to głównie kobiety i dzieci. Większość osób ma trafić bezpośrednio do ośrodka recepcyjnego. Był to kolejny taki lot w ostatnich miesiącach. Media przypomniały, że mająca wejść w skład nowej koalicji rządzącej CSU apelowała o zaprzestanie takich przewozów do czasu utworzenia nowego gabinetu.

Samolot z Afgańczykami na pokładzie wylądował na lotnisku w Hanowerze
Samolot z Afgańczykami na pokładzie wylądował na lotnisku w HanowerzeJulian StratenschulteDPA

Na lotnisku w Hanowerze w Niemczech o godzinie 10:17 w czwartek wylądował samolot linii Smartwings ze stolicy Pakistanu - Islamabadu. Na pokładzie znajdowało się 174 uchodźców z Afganistanu - przekazała agencja AFP.

Pasażerami były głównie kobiety i dzieci, choć znalazło się wśród nich kilkunastu mężczyzn szczególnie narażonych na prześladowanie w ojczyźnie.

Jak przekazał "Bild", maszyna pojawiła się w pobliżu terminala D, który normalnie nie obsługuje pasażerów. Na miejscu obecne były służby celne i policyjne, które przyjęły uchodźców. Dodano, że co najmniej trzy wizy uznano za nieważne.

Kolejny samolot z uchodźcami w Niemczech. Mają trafić do ośrodków w Dolnej Saksonii

Większość przybyłych osób ma trafić z lotniska bezpośrednio do ośrodka recepcyjnego we Frylandii w Dolnej Saksonii. Portal przypomniał, że na początku marca w Berlinie wylądował Boeing 737 ze 132 uchodźcami z Afganistanu na pokładzie.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło doniesień medialnych.

Według rządu federalnego ok. 2,8 tys. Afgańczyków z zagrożonych grup, którzy zostali zatwierdzeni przez niemieckie władze, oczekuje obecnie w Pakistanie na transport. Najpierw jednak muszą przejść procedurę wizową i kontrolę bezpieczeństwa.

W międzyczasie Afgańczycy wspierani są przez państwowe Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ), a koszty ponosi rząd federalny. W odpowiedzi na zapytanie dziennikarzy, GIZ poinformował, że wydatki na zakwaterowanie, opiekę, usługi medyczne i opiekę psychospołeczną wyniosły w latach 2022-2024 82,7 mln euro.

CSU apeluje do ustępującej minister. "Decyzja powinna należeć do nowego rządu"

Po dwóch lotach czarterowych z Afgańczykami na przełomie lutego i marca jedna z parlamentarnych frakcji zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby nie pozwalało na sprowadzenie kolejnych osób z Afganistanu do czasu utworzenia nowego rządu federalnego.

- Decyzja o wjeździe powinna należeć do nowego rządu - oświadczyła Andrea Lindholz z CSU, dodając, że nie powinno być tak, że ustępująca minister Annalena Baerbock "nadal organizuje loty do Niemiec".

Kandydat CDU/CSU na kanclerza Freidrich Merz zapowiedział, że kontrola migracji będzie jednym z jego priorytetów. Polityka migracyjna znalazła się zresztą w centrum kampanii przed lutowymi wyborami parlamentarnymi.

Źródło: "Bild", AFP, Interia

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Mentzen w "Graffiti": Polska policja powinna aresztować niemieckich policjantówPolsat NewsPolsat News
Przejdź na