Reklama

Reklama

Rosja krytykuje śledztwo ws. Litwinienki. "Tendencyjne i upolitycznione"

MSZ Rosji skrytykowało w piątek brytyjskie publiczne dochodzenie w sprawie śmierci byłego agenta KGB Aleksandra Litwinienki otrutego polonem w 2006 roku w Londynie, nazywając je "tendencyjnym" i 'upolitycznionym".

- Wybiórczość stosowana przez organizatorów publicznego śledztwa i ich uporczywa niechęć, by w sposób profesjonalny potraktować uzasadnienia ze strony kompetentnych rosyjskich organów, dowodzą po raz kolejny, że strona brytyjska nie zamierza zbaczać z kursu upolitycznienia całego procesu i dowolnej interpretację faktycznych okoliczności "sprawy Litwinienki" - głosi oświadczenie rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Publiczne dochodzenie w sprawie śmierci Litwinienki, procedura zarządzona przez brytyjski rząd, która ma pozwolić - wbrew swej nazwie - na zbadanie przy drzwiach zamkniętych poufnych dokumentów i danych o szczególnym znaczeniu - rozpoczęło się w styczniu i trwało do piątku. Sąd ma wydać werdykt przed zakończeniem roku.

Reklama

Rosyjski biznesmen Dmitrij Kowtun - jeden z dwóch głównych podejrzanych o otrucie Litwienienki - nie zgłosił się w tym tygodniu mimo wcześniejszych zapowiedzi, by zeznawać z Moskwy przez łącze wideo. Kowtun oznajmił, że nie może zeznawać, bo nie otrzymał na to zgody władz rosyjskich. Zarzucił Brytyjczykom, że nie skontaktowali się ze swymi rosyjskimi odpowiednikami.

W oświadczeniu rosyjskie MSZ tłumaczy, że niemożność składania zeznań przez Kowtuna jest związana tym, że takie przesłuchanie byłoby sprzeczne z obowiązującą  między Moskwą a Londynem umową międzynarodową w kwestii pomocy prawnej i współpracy policyjnej, a także z rosyjskim postępowaniem sądowym.

Zdaniem MSZ Rosji brytyjskie śledztwo publiczne nie jest przejrzyste ani dla strony rosyjskiej ani dla społeczeństwa. - Posiedzenia otwartej części "publicznego śledztwa", które odbywały się od stycznia do marca, a które wznowiono w ubiegłym tygodniu, pełne były odniesień do "poufności", wszelkich insynuacji i jawnej tendencyjności, w tym wobec świadków, którzy składali zeznania niepokrywające się z "generalną linią" oskarżenia - pisze MSZ.

Litwinienko, który był mocno zaangażowany w publiczne krytykowanie Kremla, zmarł w londyńskim szpitalu w 2006 roku otruty radioaktywnym polonem-210. Miał 43 lata. Na łożu śmierci o otrucie oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina. Brytyjczycy uważają Kowtuna i innego byłego agenta rosyjskich służb specjalnych, Andrieja Ługowoja, za głównych podejrzanych o zabójstwo Litwinienki. Kreml, podobnie jak Ługowoj i Kowtun, zaprzeczają, by mieli cokolwiek wspólnego ze śmiercią Litwinienki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy