Reklama

Przywódca Państwa Islamskiego zabity przez Amerykanów

Bilal al-Sudani, przywódca Państwa Islamskiego w Somalii, został zabity podczas operacji antyterrorystycznej - przekazał Biały Dom. Według amerykańskich służb al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie grupy.

Jak poinformowali wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu na konferencji prasowej, podczas operacji, przeprowadzonej za pomocą m.in. śmigłowców, nie ucierpiała żadna postronna osoba. Poza al-Sudanim zginęło 10 innych terrorystów. Ranę miał za to odnieść jeden z żołnierzy, ugryziony przez własnego psa.

- Ze swojego kompleksu w jaskiniach północnej Somalii, Bilal al-Sudani miał wspierać ekspansję Państwa Islamskiego i jego działalność w Afryce i na całym świecie, poprzez dostarczanie funduszy na operacje elementów ISIS. Dotyczy to również filii IS-Chorasan w Afganistanie - powiedział urzędnik.

Reklama

Operacja bez wojsk na miejscu

Według Białego Domu, operacja przeprowadzona w odległym zakątku Somalii planowana była od długiego czasu, a na jej potrzeby zbudowano specjalną replikę terenu, gdzie planowano atak. Oficjel przyznał jednocześnie, że choć pierwotnym planem było schwytanie al-Sudaniego, okazało się to niemożliwe.

Według administracji jest to dowód na to, że USA są w stanie monitorować zagrożenia terrorystyczne i reagować na nie, nie posiadając sił na miejscu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | USA | Biały Dom

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy