Reklama

Posiedzenie Rady NATO-Rosja. Stoltenberg: Jesteśmy gotowi do dialogu

- Nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy. Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód - stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do rozmów na linii Zachód-Moskwa. W Brukseli rozpoczęło się poświęcone Ukrainie posiedzenie Rady NATO-Rosja.

Posiedzenie Rady NATO-Rosja, poświęcone jest sytuacji na Ukrainie. - Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją, który musi opierać się na porozumieniu z europejskimi partnerami, w tym z Ukrainą - tłumaczył przed spotkaniem sekretarz generalny Sojuszu.

Jens Stoltenberg: Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską.

Stoltenberg sygnalizował zamiar zwołania Rady NATO-Rosja 21 grudnia ub.r. - Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją i zamierzam zwołać nowe posiedzenie Rady NATO-Rosja tak szybko, jak to możliwe w nowym roku - mówił wówczas sekretarz generalny NATO, na konferencji prasowej w Brukseli.

Reklama

- Dialog z Rosją musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego - w tym na prawie sojuszników do obrony terytorium Sojuszu - i odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji. Musi się też odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą - dodał wtedy polityk.

Szef NATO: Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód

Na konferencji prasowej w poniedziałek 10 stycznia, Stoltenberg podkreślił, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu.

- Nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy - powiedział szef NATO, odnosząc się do odbywających się w tym tygodniu rozmów Zachodu z Rosją na temat bezpieczeństwa.

- Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód, że możemy uzgodnić serię spotkań, że możemy uzgodnić proces - dodał.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy