Reklama

Reklama

Portal Związku Polaków na Białorusi uznany za ekstremistyczny

Sąd w Grodnie uznał portal internetowy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) znadniemna.pl za publikujący materiały ekstremistyczne. Portal został wpisany na stosowną listę Ministerstwa Informacji Białorusi.

Portal internetowy Związku Polaków na Białorusi znadniemna.pl podał, że sąd w Grodnie podjął decyzję w tej sprawie 30 grudnia, ze skutkiem natychmiastowym. 

"Jest to decyzja skierowana na zastraszenie polskiej społeczności na Białorusi, zwłaszcza tych jej przedstawicieli, którzy współczują niewinnie uwięzionym liderom Związku Polaków na Białorusi - prezes ZPB Andżelice Borys i członkowi Zarządu Głównego ZPB Andrzejowi Poczobutowi oraz solidaryzują się z nimi" - czytamy.

Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała w marcu o wszczęciu sprawy karnej przeciwko działaczom władz ZPB, w tym Borys i Poczobutowi, z artykułu o "podżeganie do nienawiści". Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

Reklama

"Znajdziemy inne możliwości docierania do Państwa"

W kwietniu redaktor portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik i jego żona wyjechali do Polski.

"Obecnie wszystkim naszym Czytelnikom na Białorusi, którym władze potrafią udowodnić, że czytają oni nasz portal, udostępniają nasze publikacje w sieciach społecznościowych, bądź identyfikują się z ukazującymi się na portalu treściami w inny sposób - grozi na Białorusi odpowiedzialność administracyjna. Nie życząc sobie, aby ktokolwiek z Państwa ucierpiał za to, że nas Państwo czytacie, radzimy Państwu wydalić wszystkie ślady świadczące o tym z Państwa telefonów, komputerów i innych narzędzi elektronicznych oraz nośników informacji" - napisano na portalu.

"Na pewno znajdziemy inne możliwości docierania do Państwa z niecenzurowanym słowem o kondycji polskiej mniejszości narodowej na Białorusi oraz o sytuacji naszych niesprawiedliwie więzionych Bohaterów!" - czytamy na portalu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje