Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Pierwsze takie ćwiczenia w Korei Północnej. Nadzorował je Kim Dzong Un
Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku morza u swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej. Armia Korei Północnej prowadziła symulację kontrataku nuklearnego. Pierwsze tego typu ćwiczenia w kraju nadzorował Kim Dzong Un.
Według państwowej agencji KCNA Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek testy ogólnokrajowego systemu "wyzwalacz nuklearny".
Poinformowano, że to pierwsze tego typu ćwiczenia w kraju, które zademonstrowały zróżnicowane zdolności nuklearne Korei Północnej.
Korea Północna. Pierwsze takie manewry
Agencja podała również, że był to protest przeciwko "prowokacyjnym i inwazyjnym" ćwiczeniom wojskowym Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
Testy nadzorował przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Dyktator wysoko ocenił gotowość "najlepszej na świecie taktycznej broni nuklearnej", wyrażając zadowolenie z ćwiczeń - podały państwowe media.
Korea Północna testuje pociski
Korea Północna prowadzi regularnie testy rakiet batalistycznych. Pierwszy tegoroczny test odbył się 14 stycznia, gdy północnokoreański reżim przeprowadził próbę pocisku wyposażonego w głowicę hipersoniczną. Kolejny odbył się w marcu, kiedy północnokoreańska armia wystrzeliła rakietę balistyczną krótkiego zasięgu.
Jak donosiły wówczas azjatyckie media, pocisk po blisko 300-kilometrowym locie wpadł do morza. Taki incydent nazywany był przez władze Korei Południowej oraz Japonii prowokacją, ponieważ do tej marcowej sytuacji doszło w czasie wizyty sekretarza stanu USA w Seulu.
"Seria działań Korei Północnej zagraża pokojowi i bezpieczeństwu naszego regionu oraz społeczności międzynarodowej i jest absolutnie nie do przyjęcia" - ocenił wówczas ten incydent premier Japonii Fumio Kishida, nazywając ten test naruszeniem rezolucji ONZ.
W ubiegłym roku Północ przeprowadziła rekordową liczbę testów rakietowych wbrew sankcjom ONZ obowiązującym od 2006 r. i pomimo ostrzeżeń ze strony Waszyngtonu i Seulu.
Uważa się również, że Korea przygotowuje się do wystrzelenia kolejnego satelity szpiegowskiego po pomyślnym umieszczeniu na orbicie satelity rozpoznawczego w listopadzie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/Reuters
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje