Reklama

Reklama

Pierwsze rządowe oświadczenie Olafa Scholza. "Wygramy bitwę z pandemią"

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosił w środę swoje pierwsze oświadczenie rządowe w Bundestagu. Zapewnił, że gabinet koalicji SPD, Zielonych i FDP będzie walczyć z pandemią koronawirusa z "najwyższą determinacją". - Wygramy tę bitwę - powiedział.

- Będziemy toczyć walkę z tą pandemią z najwyższą determinacją i wygramy tę bitwę, pokonamy kryzys - powiedział Scholz. - Nie mamy czasu do stracenia - dodał.

- Zrobimy wszystko, co konieczne, dla rządu federalnego nie ma żadnych czerwonych linii. Rząd federalny nie spocznie ani na chwilę i użyjemy każdego możliwego środka, aż wszyscy odzyskamy nasze dawne życie i wszystkie nasze wolności - zadeklarował nowy kanclerz.

Zobacz też: Niemcy. Agencja szuka sobowtóra Olafa Scholza. "Nikt się nie zgłasza"

Wskazał na konieczność szczepień, jako na drogę wyjścia z trudnej sytuacji. Z zadeklarowanego celu "30 milionów szczepień do końca roku" osiągnięto już 19 milionów - podkreślił.

Reklama

Olaf Scholz podziękował Angeli Merkel

Scholz podziękował swojej poprzedniczce Angeli Merkel, która "przez 16 lat w imponujący sposób służyła Republice Federalnej Niemiec jako kanclerz". Zwłaszcza spokojne przekazanie władzy w Berlinie zostało przyjęte "na całym świecie z wielkim podziwem i szacunkiem" - podkreślił. "Danke, Frau Dr. Merkel" (dziękuję, pani doktor Merkel) - powiedział jej następca w środę w Bundestagu.

Koalicja SPD-Zieloni-FDP chce w najbliższych latach stworzyć "nowoczesne Niemcy" - mówił Scholz. "Rząd federalny, który teraz rozpoczyna swoją pracę pod moim kierownictwem, będzie rządem postępu" - zapowiedział.

W walce ze zmianami klimatu obywatele będą musieli przygotować się na głębokie przekształcenia. - Mamy teraz przed sobą 23 lata, w ciągu których musimy i będziemy wycofywać paliwa kopalne - powiedział Scholz. "Oznacza to, że stoimy w obliczu największej transformacji naszego przemysłu i gospodarki od co najmniej 100 lat".

Umowa koalicyjna trzech ugrupowań

Zwyczajowo nowy kanclerz krótko po wyborze przedstawia parlamentowi plany swojego rządu. Po oświadczeniu rządu odbędzie się około dwuipółgodzinna debata, w której lider frakcji parlamentarnej CDU/CSU Ralph Brinkhaus (CDU) po raz pierwszy wystąpi w roli lidera opozycji.

Partie SPD, Zieloni i FDP podpisały umowę koalicyjną na początku grudnia - około 10 tygodni po wyborach parlamentarnych. Przed tygodniem Scholz został wybrany przez Bundestag na dziewiątego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje