"Niemcy muszą się zastanowić". Polityk AfD wskazał na NATO
Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) Tino Chrupalla w wywiadzie dla "Die Welt" uznał, że Europa realizuje amerykańskie interesy, a sojusz obronny powinien szanować oczekiwania Rosji. - NATO nie jest (...) sojuszem obronnym - mówił. Jego zdaniem "Rosja wygrała", a przekazanie przez Niemcy pocisków oznaczałoby wciągnięcie w wojnę.
- Chcemy istotnie wzmocnić interesy Europejczyków. Dotychczas Europa była zmuszona realizować interesy amerykańskie. My to odrzucamy - powiedział Chrupalla w rozmowie opublikowanej w niedzielę na stronie internetowej gazety "Die Welt".
- NATO nie jest obecnie sojuszem obronnym. Wspólnota obronna musi akceptować i szanować interesy wszystkich krajów europejskich, także interesy Rosji. Jeżeli NATO nie może tego zapewnić, to Niemcy muszą się zastanowić, na ile ten sojusz jest jeszcze korzystny - zaznaczył lider AfD.
Chrupalla zapytany o postulat wystąpienia Niemiec z Unii Europejskiej, zapisany w projekcie programu wyborczego AfD, podkreślił, że jest to "postulat maksymalny".
Szef AfD zwrócił uwagę, że w projekcie programu jest też mowa o zastąpieniu UE "wspólnotą gospodarczą i interesów". - Przed wystąpieniem (z UE) należy uzgodnić jasne zasady nowej organizacji - dodał.
Projekt programu ma zostać zatwierdzony na zjeździe partii w styczniu.
Lider AfD: Niemiecki rząd musi wreszcie zdecydować się na zakończenie wojny
Chrupalla powiedział, że przekazanie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus oznaczałoby włączenie się Niemiec do wojny. Jego zdaniem "kto głosuje na Merza, ten wybiera wojnę".
Friedrich Merz jest kandydatem bloku partii chadeckich CDU/CSU na kanclerza w przyśpieszonych wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć 23 lutego 2025 r.
- Niemiecki rząd musi wreszcie zdecydować się na zakończenie wojny. Rosja wygrała tę wojnę. Rzeczywistość doścignęła tych, którzy chcieli doprowadzić do zwycięstwa Ukrainy - ocenił Chrupalla.
Niemcy. Nawet co piąty Niemiec głosowałby na AfD
Druga współprzewodnicząca AfD Alice Weidel jest kandydatką tego prawicowo-populistycznego, prorosyjskiego ugrupowania na stanowisko kanclerza.
W przedwyborczych sondażach poparcie dla AfD waha się od 17 do 20 proc., co daje jej drugie miejsce po bloku CDU/CSU z wynikiem 30-34 proc.
Do kierowanej przez AfD grupy politycznej w Parlamencie Europejskim, Europy Suwerennych Narodów, należy troje europosłów polskiej Konfederacji.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!