Reklama

Peru: Turyści uciekają z kraju. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące turystów opuściło w ostatnich dniach Peru, kolejne setki osób są w drodze. W związku z chaosem komunikacyjnym spowodowanym zamieszkami na ulicach, wiele osób decyduje się na pieszą ucieczkę z kraju.

Zamieszki zostały wywołane przez zwolenników odwołanego w grudniu ubiegłego roku przez parlament prezydenta Pedro Castillo. Próbował on rozwiązać parlament. Po odwołaniu lewicowego polityka na najwyższy urząd w państwie została powołana dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte. Peruwiańskie radio RPP informuje o chaosie na ulicach, który daje się we znaki również turystom. Setki z nich zdecydowały się na pieszą ucieczkę do Chile.

Niebezpiecznie na ulicach

Rozgłośnia wskazała, że niecodzienne zjawisko, to efekt licznych blokad dróg oraz paraliżu głównych węzłów komunikacyjnych w Peru, zorganizowanych przez osoby popierające lewicowego polityka.

Reklama

Z relacji radia wynika, że wśród kierujących się pieszo do Chile turystów są osoby, które zrezygnowały z pobytu na ogarniętym licznymi zamieszkami południu Peru. W kraju tym od grudnia zginęło już 48 osób.

Władze położonego na południu Peru miasta Tacna podały, że w związku z zamieszkami wyjechały z niego w ostatnich dniach tysiące turystów.

Stan wyjątkowy w Peru

- Przed wybuchem zamieszek w mieście było codziennie 20 tys. urlopowiczów. Dziś nie ma ich wcale, co sprawia, że każdego dnia Tacna traci około 1 mln dolarów wpływów - oszacował peruwiański ekspert ds. turystyki David Rendon.

Ze względu na zamieszki w Peru związane ze zdymisjonowaniem byłego prezydenta Pedro Castillo rząd wprowadził w sobotę na 30 dni stan wyjątkowy, pozwalający na interwencję wojska w stolicy kraju, Limie i w południowych regionach Cuzco i Puno oraz w porcie Callao w pobliżu stolicy. 

Protestujący, którzy atakując policję używają m.in. kamieni i materiałów pirotechnicznych, domagają się przywrócenia na urząd prezydenta Castillo, a także zarządzenia wyborów parlamentarnych w 2023 r. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Peru | Chile | Pedro Castillo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy