Reklama

Peru

Czwartek, 1 lutego 2024 (11:44)AktualizacjaPiątek, 2 lutego 2024 (15:41)

Peru leży w Ameryce Południowej. Kraj oczarowuje kontrastami: od imponujących Andów po obszary Amazonii. Lima, czyli stolica kraju, tętni życiem, a Peru słynie nie tylko z majestatycznych zabytków, takich jak Machu Picchu, lecz także z wyjątkowej kuchni (łączącej wpływy indiańskie, afrykańskie, azjatyckie i hiszpańskie), cieszącej się uznaniem na całym świecie.

Machu Picchu
Machu Picchu/CAROLINA PAUCAR/AFP/East News

Peru

  • Stolica:Lima
  • Powierzchnia:1 285 000 km²
  • Ludność:34 mln
Językiem urzędowym w Peru jest język hiszpański. Obowiązująca waluta to sol peruwiański.

Choć głównym językiem w Peru jest hiszpański, to jednak w wielu regionach kraju używane są także języki rdzenne, takie jak keczua czy aymara. Stolicą Peru jest Lima - jedno z największych miast w regionie. Inne ważne metropolie to m.in.: Arequipa, Trujillo czy Cusco. 

Ciekawostką związaną z Peru jest miasto Inków Machu Picchu. To starożytne miejsce z ruinami inkaskimi, które jest uważane za jeden z największych skarbów dziedzictwa kulturowego całego świata.

Peru - położenie i klimat

Peru znajduje się w zachodniej części Ameryki Południowej. Kraj graniczy z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią oraz Chile. 

To fascynujące państwo o zróżnicowanym krajobrazie, od Andów po wybrzeża Oceanu Spokojnego i tropikalną Amazonię.

Klimat Peru jest różnorodny. Na południowym zachodzie obejmuje obszary pustynne, na północy przeważają pasma górskie, a na północy wilgotne lasy deszczowe.

Peru - ustrój polityczny

Peru to republika demokratyczna. Prezydent jest głową państwa, a jego kadencja jest pięcioletnia. W kraju jest także dwóch wiceprezydentów. Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję w powszechnych wyborach. Jedną z jego prerogatyw jest desygnowanie członków rządu.

Parlament Peru jest jednoizbowy, nowi nazwę Kongresu Republiki, pełni funkcję władzy ustawodawczej. Liczy 130 deputowanych, którzy wybierani są na pięcioletnią kadencję w wyborach powszechnych.

Władza wykonawcza spoczywa w rękach rządu, którego szefem jest premier..

Głową państwa w Peru jest prezydent Dina Boluarte. Szefem rządu jest premier Alberto Otárola.

Peru - gospodarka krajowa

Gospodarka peruwiańska opiera się głównie na surowcach naturalnych i sektorach takich jak górnictwo, rolnictwo i rybołówstwo. Kraj jest jednym z największych producentów miedzi na świecie. Eksportuje również produkty rolne – kawę, trzcinę cukrową oraz owoce.

Ważną rolę w peruwiańskiej gospodarce ma także turystyka.

Peru - historia

Historia Peru ma głębokie korzenie sięgające czasów prekolumbijskich, kiedy obszary kraju były zamieszkane przez rozwinięte cywilizacje - m.in. Inków.

W 1532 roku Hiszpanie pod wodzą Francisco Pizarra podbili imperium Inków, co zapoczątkowało hiszpańską kolonizację.

Niepodległość Peru ogłoszono w 1821 roku

Kraj w latach 80. i 90. borykał się z wojną domową, która zakończyła się demokratycznymi reformami w latach 2000.
Temat Peru znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Peru - Wiadomości