Reklama

Reklama

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W środę PE przyjął rezolucję w tej sprawie. Tym samym europosłowie wyrazili poparcie dla niepodległości Ukrainy. W dokumencie mowa jest m.in. o Smoleńsku i odmowie przez Rosję zwrotu wraku rządowego Tu-154.

Rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm poparło 494 europosłów. Przeciwko zagłosowało 58. 44 polityków wstrzymało się od głosu. Wśród przeciwników rezolucji i wstrzymujących się nie było Polaków.

W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Rosja państwem sponsorującym terroryzm. PE zdecydował

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. 

Reklama

Politycy wzywają także do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie. 

W rezolucji mowa m.in. o Smoleńsku

W dokumencie znajdują się też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w nim, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

Reklama

Reklama

Reklama