Reklama

Ostrzeżenie dla Tajwanu. Chiński lotniskowiec przy terytorium USA

Lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy pojawił się w pobliżu należącej do Stanów Zjednoczonych wyspy Guam na Pacyfiku. Znajdują się tam amerykańskie bazy wojskowe. Według chińskiego dziennika "Global Times" ćwiczenia z udziałem okrętu miały pokazać, że jest on gotowy reagować na "potencjalne ataki USA". Propagandowa gazeta pisze też o spornych kwestiach ws. Tajwanu.

Lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej prowadził manewry na Zachodnim Pacyfiku od połowy grudnia - podała w piątek amerykańska rozgłośnia Radio Wolna Azja, powołując się na komunikat ministerstwa obrony Japonii, które monitorowało ruch chińskich okrętów.

25 grudnia Liaoninga i grupę towarzyszących mu jednostek dostrzeżono około 670 km na południowy wschód od japońskiego atolu Okinotorishima, niecałe 620 km na północny zachód od Guam. Następnie lotniskowiec wrócił na wody pomiędzy Tajwanem a Japonią.

Na Guam znajdują się dwie kluczowe bazy wojskowe USA, w których stacjonują strategiczne bombowce i okręty podwodne - przypomina Radio Wolna Azja.

Reklama

Chińczycy piszą o "ingerencjach w sprawie Tajwanu"

Według związanego z Komunistyczną Partią Chin dziennika "Global Times" ćwiczenia z udziałem Liaoninga na wodach w pobliżu Japonii i Guam pokazały, że lotniskowiec "jest gotowy bronić kraju przed potencjalnymi atakami USA", w tym "próbami ingerencji militarnych w sprawie Tajwanu".

Emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki, były dyrektor operacji w Połączonym Centrum Wywiadu w Amerykańskim Dowództwie Pacyfiku Carl Schuster ocenił, że manewry odzwierciedlają wagę, jaką chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przykłada do znaczenia Guam dla działań amerykańskiego wojska w regionie.

"Wysyłany jest geopolityczny i strategiczny sygnał: możemy was dosięgnąć. Jeśli nie dziś, to wkrótce" - powiedział Schuster, cytowany przez Radio Wolna Azja.

Napięcia wokół Tajwanu

Stosunki amerykańsko-chińskie są obecnie bardzo napięte. Obie strony spierają się o szeroki zakres spraw, od kwestii handlowo-technologicznych, przez prawa człowieka, po status Tajwanu i rosnącą aktywność wojskową Pekinu na okolicznych morzach.

Władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za własne terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. W tym roku Chiny przeprowadziły bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu.

Radio Wolna Azja wiąże manewry chińskiego lotniskowca również z ogłoszonym przez rząd Japonii zwiększeniem wydatków na obronność i planem największych zbrojeń od II wojny światowej. Tokio zamierza między innymi pozyskać pociski Tomahawk, w których zasięgu będzie część terytorium Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Według komentatorów rząd premiera Fumio Kishidy obawia się, że precedens stworzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę może ośmielić Chiny do ataku na Tajwan, co zagroziłoby pobliskim wyspom japońskim oraz zakłóciło dostawy kluczowych surowców i materiałów.

Czytaj też: Wezwą 230 tys. osób, także kobiety. Jaka będzie kwalifikacja wojskowa w 2023 roku?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tajwan | Chiny | USA | lotniskowiec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy