Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Noblista oskarżony o defraudację. W tle pranie brudnych pieniędzy
Muhammad Yunus został oskarżony o defraudację ponad dwóch milionów dolarów. Proces przeciwko nobliście i 13 innym osobom rozpocznie się 15 lipca w sądzie w Bangladeszu. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że jest "nękany" przez władzę.
Sąd w Bangladeszu oskarżył w środę noblistę Muhammada Yunusa o defraudację ponad dwóch mln dolarów z funduszu świadczeń pracowniczych Grameen Telecom.
83-letni Muhammad Yunus, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, nie przyznał się do winy.
Zgromadzonym w sądzie dziennikarzom powiedział, że zarówno on jak i inni pracownicy przedsiębiorstwa Grameen Telecom są nękani przez władzę.
Przedsiębiorstwo Grameen Telecom jest właścicielem 34,2 proc. akcji największej w Bangladeszu firmy telefonii komórkowej Grameenphone, która jest spółką zależną norweskiego giganta telekomunikacyjnego Telenor.
Noblista Yunus oskarżony. Zarzut prania brudnych pieniędzy
Yunusowi oraz innym osobom postawiono także zarzut prania brudnych pieniędzy, w tym nielegalne wysyłanie dużych kwot za granicę.
Noblista znany jest głównie z wyprowadzenia milionów osób z ubóstwa, dzięki swemu pionierskiemu bankowi mikrokredytowemu. Jednak inne zdanie co do zasług Yunusa ma premier Bangladeszu Sheikh Hasiną, która zarzuca mu "wysysanie krwi" biedaków.
Muhammad Yunus skazany na sześć miesięcy. W tle poważne oskarżenia
Yumus i jego współpracownicy 1 stycznia 2014 roku zostali oskarżeni o to, że nie utworzyli funduszu emerytalnego, przez co złamali prawo pracy.
Sąd w Dhace uznał wszystkich za winnych i skazał ich na sześć miesięcy więzienia. Jednak w oczekiwaniu na apelację zostali zwolnieni za kaucję. Yunusowi postawiono około stu innych zarzutów dotyczących rzekomego złamania prawa pracy i korupcji.
Noblista na zarzucane mu oskarżenia odpierał, że nie czerpał zysków z żadnego z ponad 50 przedsiębiorstw, jakie utworzył w Bangladeszu.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje