Reklama

Reklama

Nijmegen Zieloną Stolicą Europy 2018

Zieloną Stolicą Europy 2018 zostało holenderskie miasto Nijmegen, a Galway w zachodniej Irlandii dostało nagrodę Europejskiego Zielonego Liścia - poinformowała w czwartek Komisja Europejska (KE).

Zwycięzców wybrała KE i dyrektor generalna ds. środowiska Joanna Drake, która powiedziała, że decyzja była bardzo trudna, ponieważ wszyscy finaliści wywarli duże wrażenie na Komisji.

Jednak holenderskie miasto urzekło ich szerokim udziałem mieszkańców i w ten sposób pokonało rywalizujące z nim ‘s-Hertogenbosch i szwedzką Umeę.

Nagroda za ochronę środowiska

Zielona Stolica Europy to nagroda przyznawana w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przez miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, które angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, a zwłaszcza w tworzenie terenów zielonych i nowych miejsc pracy.

Reklama

KE w oświadczeniu potwierdziła w oświadczeniu "zaangażowanie Nijmegen i Galway w poprawę stanu środowiska miejskiego".

Zwycięzców ogłoszono w środę wieczorem w stolicy Słowenii, Lublanie, która jest w tym roku Zieloną Stolicą Europy.

Najstarsze miasto w Holandii

Nijmegen - miasto we wschodniej Holandii w prowincji Geldria leży w pobliżu granicy z Niemcami nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Ma około 160 tys. mieszkańców. Jest najstarszym miastem w Holandii, Rzymianie nazwali je miastem Batawian (Oppidum Batavorum).

Zwycięzcą Europejskiego Zielonego Liścia - inicjatywy skierowanej do miast o liczbie mieszkańców pomiędzy 50 a 100 tys. zostało irlandzkie Galway, stolica hrabstwa o tej samej nazwie. Zostało ono trzecim miastem tak wyróżnionym - po hiszpańskim Mollet del Valles i portugalskim Torres Vedras.

W 2010 roku Zieloną stolicą był Sztokholm, potem Hamburg (2011), hiszpańska Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013), Kopenhaga (2014), Bristol (2015).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy