Reklama

Nielegalna migracja w Wielkiej Brytanii. Gangi przemytnicze zarobiły fortunę

Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika z analizy przeprowadzonej przez opozycyjną Partię Pracy, którą przywołuje stacja GB News.

To oznacza, że zyski gangów zajmujących się przerzutem ludzi do Wielkiej Brytanii przez ostatnie trzy lata zwiększyły się aż stukrotnie.

Partia Pracy podała te liczby zapowiadając utworzenie - w przypadku przejęcia władzy w kraju - nowej, elitarnej jednostki w ramach Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA), która zajmowałaby się tylko ściganiem gangów przemytniczych oraz przejmowaniem ich aktywów. Jak wskazali laburzyści, tropienie przepływów finansowych jest kluczem do walki z przemytem ludzi.

Dominują migranci ekonomiczni

W zeszłym roku przez kanał La Manche przedostało się do Wielkiej Brytanii - zazwyczaj na pontonach i niewielkich łodziach - 45 756 nielegalnych imigrantów, co stanowiło wzrost o ok. 60 proc. w stosunku do roku 2021, który do tej pory był rekordowy.

Reklama

Rządząca Partia Konserwatywna od dawna wskazuje, że za trwający od kilku lat drastyczny wzrost liczby nielegalnych imigrantów odpowiadają gangi przestępcze, a zdecydowana większość przedostających się w ten sposób to nie uchodźcy z terenów objętych konfliktami, lecz migranci ekonomiczni, którzy płacą przemytnikom duże pieniądze za przerzut. Według francuskiej policji, średnia cena takiej usługi to 4000 funtów

Czytaj też: Masz tylko kilka dni na złożenie wniosku. Jeśli nie zdążysz, przepadnie ci 1000 zł

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy