Reklama

Nie żyje były król Grecji Konstantyn II

Były król Grecji Konstantyn II zmarł we wtorek w Atenach w wieku 82 lat. Konstantyn II wstąpił na tron w 1964 roku po śmierci ojca króla Pawła. Był ojcem chrzestnym brytyjskiego następcy tronu księcia Williama. Były król i jego rodzina przez lata mieszkali w Londynie, zanim wrócili do Grecji.

Panowanie Konstantyna II było naznaczone niestabilnością polityczną, która zakończyła się wojskowym zamachem stanu 21 kwietnia 1967 r.

Kilka miesięcy później został zmuszony do ucieczki z kraju po poprowadzeniu nieudanej próby przeciwstawienia się ówczesnej juncie wojskowej.

Nie żyje były król Grecji Konstantyn II

Konstantyn II pozostał na uchodźstwie w Rzymie do czasu zniesienia monarchii przez juntę w 1973 r. Po upadku dyktatury w 1974 r. rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Konstantinosa Karamanlisa zarządził referendum, w którym Grecy odrzucili monarchię.

Reklama

Były król Grecji był ojcem chrzestnym brytyjskiego następcy tronu księcia Williama. Były król i jego rodzina przez lata mieszkali w Londynie, zanim wrócili do Grecji.

W swoim ostatnim publicznym wystąpieniu w centrum Aten w zeszłym roku Konstantyn II był widziany na wózku inwalidzkim, w towarzystwie swojej siostry, byłej królowej Hiszpanii Sofii, i innych członków rodziny.

Po udarze mózgu i ciężkim zapaleniu płuc stan zdrowia byłego monarchy pogorszył się w ostatnich tygodniach.

Według informacji z kręgów rządowych były król ma zostać pochowany na terenie dawnego letniego pałacu jego rodziny w północnych Atenach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | Konstantyn II | grecka rodzina królewska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy