Muzyka z głębi ziemi. Wykorzystają aktywność sejsmiczną, by stworzyć utwór

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
5
Udostępnij

Światy muzyki i sejsmologii zdają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Zmieni się to jednak już we wtorek, kiedy w Atlancie w USA grupa naukowców spróbuje stworzyć utwór, do którego partyturę "napisze" aktywność sejsmiczna w Parku Narodowym Yellowstone, rejestrowana w czasie rzeczywistym.

Zdjęcie ilustracyjne. Partytura utworu powstanie na bazie zapisu danych sejsmologicznych
Zdjęcie ilustracyjne. Partytura utworu powstanie na bazie zapisu danych sejsmologicznych 123RF/PICSEL

We wtorek dojdzie w USA do niezwykłego wydarzenia, które po raz pierwszy połączy światy muzyki i sejsmologii. O czym mowa?

Stworzą utwór muzyczny, wykorzystując dane sejsmograficzne

Naukowcy planują na żywo tworzyć muzykę, dla której podstawę będą stanowiły dane sejsmograficzne rejestrowane w czasie rzeczywistym. Aktywność sejsmiczna w Parku Narodowym Yellowstone w USA stanie się więc w pewnym sensie twórcą i dyrygentem całego przedstawienia.

Aby móc zrealizować taki projekt, dr Domenico Vicinanza z brytyjskiego Uniwersytetu Anglia Ruskin stworzył specjalny program komputerowy, który odpowiada za przekształcanie danych z sejsmografu w czasie rzeczywistym w partyturę muzyczną. W uproszczeniu chodzi o przekonstruowanie zapisu wstrząsów na nuty. "Gdy amplituda wibracji będzie wzrastać lub spadać, z pewnością zauważymy to także w melodii" - opisuje "The Guardian".

Muzyka z głębi ziemi. Aktywność sejsmiczna "stworzy" partyturę

Partyturę będzie widać na ekranie - za wykonanie "utworu" w czasie rzeczywistym odpowiadać ma dr Alyssa Schwartz z Uniwerystetu Fairmont State. Z kolei Viciananza, odpowiedzialny za stworzenie niezbędnego w całym przedsięwzięciu programu, nie ukrywa ekscytacji. 

- To będzie niezapomnianie wydarzenie. Jestem pewny, że będziemy świadkami czegoś interesującego, ponieważ w Yellowstone cały czas mamy do czynienia z aktywnością sejsmiczną - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem. Dodał też, że "miejsce, w którym prawie 50 proc. trzęsień ziemi skupia się razem, jest fantastycznym placem zabaw dla każdego naukowca zainteresowanego sejsmologią".Domenico Vicinanza ma na swoim koncie także inne niezwykłe dokonania. W przeszłości stworzył utwór, który bazował na danych rejestrowanych w ciągu 37 lat przez bezzałogowe sondy kosmiczne Voyager. 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Paprocka w "Graffiti": Ustawa czeka na podpis prezydenta
      Paprocka w "Graffiti": Ustawa czeka na podpis prezydentaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na