Most w Baltimore problemem dla USA. Olbrzymie straty

Oprac.: Aleksandra Kozyra

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Zawalenie się mostu w Baltimore wygeneruje ogromne straty dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Zniszczona przez kontenerowiec konstrukcja odcięła od świata tamtejszy port, który generuje ponad trzy miliardy dolarów dochodu rocznie. Jest też miejscem pracy dla ponad 15 tys. osób. Prezydent Joe Biden już zadeklarował, że zrobi wszystko, by jak najszybciej otworzyć port.

Zniszczona konstrukcja mostu w Baltimore
Zniszczona konstrukcja mostu w BaltimoreKENT NISHIMURA AFP

W nocy z poniedziałku na wtorek, około 6:30 czasu polskiego wypływający z portu kontenerowiec uderzył w jeden z filarów mostu Francisa Scotta Keya w Baltimore w stanie Maryland. Konstrukcja się zawaliła i odcięła port od zatoki, a w wodzie znalazło się około ośmiu osób, sześć z nich nadal jest poszukiwanych, ale szansę na ich przeżycie są niewielkie.

Przez most przejeżdżało codziennie około 34 tys. pojazdów. - To nie jest zwykły most. - Jest częścią panoramy tego regionu dłużej, niż wielu z nas żyje, więc droga do normalności nie będzie łatwa - przekazał na konferencji prasowej sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg, cytowany przez CNN.

Katastrofa w Baltimore. W porcie pracują tysiące

Zniszczenie mostu oznacza jednak nie tylko poważną przeszkodę w ruchu pojazdów, ale i zablokowanie drogi morskiej dla statków towarowych. Jak donosi AFP, port w Baltimore jest dziewiątym najbardziej ruchliwym portem w USA zarówno pod względem obsługiwanych ładunków zagranicznych, jak i wartości ładunków zagranicznych. Jest również najgłębszym portem w zatoce Chesapeake i obsługuje największą liczbę samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w Stanach Zjednoczonych, a także największe ilości importowanego cukru i gipsu.

Pracuje w nim 15 tysięcy osób, a z istnieniem portu powiązanych jest prawie 140 tys. kolejnych miejsc pracy. 

W zeszłym roku przez port przeszły ponad 52 mln ton ładunków zagranicznych o wartości około 80 miliardów dolarów - głosi oświadczenie biura gubernatora Maryland Wesa Moore'a. Port generuje około 3,3 miliarda dolarów dochodu każdego roku i przynosi prawie 400 milionów dolarów rocznych dochodów podatkowych - wylicza dalej AFP, dodając, że port służy też przewoźnikom osób i rejsom wycieczkowym.

Joe Biden reaguje. Mówi o odbudowie mostu

Według oświadczenia Izby Handlowej w Maryland przedłużone zamknięcie mostu Francis Scott Key "nieuchronnie zakłóci działalność handlową i łańcuchy dostaw".

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić te miejsca pracy i pomóc tym pracownikom - powiedział prezydent Joe Biden dziennikarzom w krótkim przemówieniu z Białego Domu. - Kieruję moim zespołem, aby poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port i odbudować most tak szybko, jak to możliwe - zapewnił prezydent.

W cytowanym przez zagraniczne media przemówieniu prezydent obiecał też, że koszty odbudowy pokryje rząd federalny i nie będzie czekać na wypłatę ewentualnego odszkodowania ze strony armatora statku.

***

Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Cieślak: Polska nie jest celem atrakcyjnym dla zamachowców z ISISRMF FMRMF
Przejdź na