Morski gigant powrócił. Pojawił się po ponad 50 latach
Ten morski gigant jest poszukiwanym przysmakiem, co doprowadziło do jego przełowienia. Tuńczyk błękitnopłetwy na dziesięciolecia zniknął z naszych szerokości geograficznych, by po 50 latach znów się tu pojawić. Eksperci mówią o coraz częstszych obserwacjach tego gatunku na Morzu Północnym.

Tuńczyk atlantycki, zwany inaczej tuńczykiem błękitnopłetwym (Thunnus thynnus), coraz częściej obserwowany jest na Morzu Północnym. Gatunek wrócił po 50 latach, po tym jak zniknął z tego rejonu z powodu nadmiernych połowów.
Powrót tuńczyka błękitnopłetwego do Morza Północnego
Eksperci zauważyli teraz, że tuńczyk zaczął migrować z Morza Śródziemnego do oblewającego m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię, Danię i Norwegię Morza Północnego. Postrzegają to jako odbudowę zasobów rybnych tego gatunku. Wynika to najwyraźniej z surowych zakazów połowów i walki z tym procederem.
Philipp Kanstinger, ekspert World Wide Fund for Nature (WWF) ds. rybołówstwa, uważa, że możliwe jest, by wkrótce tuńczyki atlantyckie pojawiły się w Zatoce Niemieckiej. - Być może w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy tu tuńczyka błękitnopłetwego - powiedział w rozmowie z "Kreiszeitung". Jest możliwe zwłaszcza w okolicach Helgolandu.
Tuńczyk błękitnopłetwy - gatunek zagrożony wyginięciem
Tuńczyk błękitnopłetwy może osiągać długość 4,5 metra i wagę do ok. 700 kilogramów. Żyje w Atlantyku, Morzu Śródziemnym, na Karaibach i w Zatoce Meksykańskiej oraz u wybrzeża Republiki Południowej Afryki.
Ryba znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN). Tuńczyka błękitnopłetwego zakwalifikowano jako gatunek zagrożony wyginięciem.
Liczba tuńczyków błękitnopłetwych stale spada, są one regularnie przeławiane. Wszystko za sprawą ich wyjątkowego smaku, a co za tym idzie - wysokiej ceny.
Źródło: "Bild"
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!