Media: Szwecja złoży wniosek o przyjęcie do NATO

Michał Lao

Oprac.: Michał Lao

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Szwedzka gazeta SVD nieoficjalnie informuje, że Szwecja w czerwcu może złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Ma to być "cel premier Magdaleny Andersson". Informacja pojawiła się przed wspólną środową konferencją szefowych rządów Szwecji i Finlandii poświęconą bezpieczeństwu obu krajów w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na której przywódczynie potwierdziły, że decyzje ws. członkostwa zapadną wkrótce. Finlandia ma zdecydować w ciągu "najbliższych kilku tygodni".

Premier Szwecji Magdalena Anderrson  i premier Finlandii Sanna Marin
Premier Szwecji Magdalena Anderrson i premier Finlandii Sanna MarinPAUL WENNERHOLM/TT NEWS AGENCYAFP

Ze źródeł SvD wynika, że wniosek ma zostać złożony na posiedzeniu NATO w Madrycie 29-20 czerwca.

Informacja pojawiła się przed wspólną środową konferencją premierów obu krajów. Szefowa fińskiego rządu Sanna Marin podkreślała, że nie da się uzyskać gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO, nie będąc członkiem Sojuszu. Dodała, że w tej sprawie w przyszłym tygodniu debatować będzie fiński parlament, a ostateczna decyzja ws. ewentualnego złożenia wniosku "to kwestia tygodni, nie miesięcy". 

Podkreśliła, że kraj musi być przygotowany na "działania ze strony Rosji jeszcze w czasie debaty nad wstąpieniem do NATO". 

Z kolei szefowa rządu Szwecji podkreśliła, że decyzja ws. członkostwa w NATO powinna zostać podjęta w sposób wnikliwy, ale szybki. - Powinniśmy wyważyć, co jest najlepsze dla naszego bezpieczeństwa, ale nie powinniśmy działać w zbytnim pośpiechu - tłumaczyła.

Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO?

O możliwości wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO już latem informował w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".  Amerykańscy urzędnicy przekazali gazecie, że członkostwo obu krajów było "tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań" podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w zeszłym tygodniu.

W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji.

Szwecja w NATO? Premier Magdalena Andersson nie wyklucza

Pod koniec marca socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson w wywiadzie dla telewizji SVT oświadczyła, że "nie wyklucza" wstąpienia swojego kraju do NATO, choć wcześniej była temu przeciwna.

- Wolność od sojuszy wojskowych dobrze służyła Szwecji, trzymała nas z dala od konfliktów, ale kiedy zmienia się polityka bezpieczeństwa, musimy dokonać nowej oceny sytuacji i na jej podstawie podejmować decyzję - podkreślała wówczas  Andersson.

Szwedzki rząd powołał grupę roboczą ds. polityki bezpieczeństwa, której przewodniczy szefowa resortu dyplomacji Ann Linde, a w jej pracach bierze udział również opozycja. Wnioski z tej analizy mają zostać przedstawione do 30 maja.

Szwedzka "opcja NATO"

Do tej pory szwedzkie władze sprzeciwiały się członkostwu w NATO. W 2020 roku opozycyjne ugrupowania przegłosowały w parlamencie tzw. opcję NATO, czyli dopuszczenie takiej możliwości, ale rząd nie wcielił tej decyzji w życie.

Jeszcze jesienią 2021 roku na swym kongresie Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, której liderką jest Andersson, opowiedziała się przeciwko wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Debata w sprawie NATO rozgorzała na nowo po ataku Rosji na Ukrainę.

Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kosiniak-Kamysz w "Graffiti": Należy zawiesić Grupę Wyszehradzką
      Kosiniak-Kamysz w "Graffiti": Należy zawiesić Grupę WyszehradzkąPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na