Reklama

Maciej Stec: Inwestycja w Pątnowie jest unikalnym przedsięwzięciem

- Inwestycja w Pątnowie jest unikalnym przedsięwzięciem. Realizując projekt opieramy się na Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. - powiedział w Davos Maciej Stec, członek rady nadzorczej ZE PAK. Światowe Forum Ekonomiczne w Szwajcarii zostało zdominowane przez tematy dotyczące energetyki i atomu. - Jednym z dwóch zasadniczych filarów miksu energetycznego w Polsce ma być energetyka jądrowa - podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

W ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbyła się debata dotycząca rozwoju energetyki jądrowejPolsce pt. "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej". O ważnej roli atomu dyskutowali wicepremier Jacek Sasin, Dukgeun Ahn - minister handlu Korei Południowej, Wojciech Dąbrowski - prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Zygmunt Solorz - założyciel i właściciel Grupy Polsat Plus, Maciej Stec z rady nadzorczej ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej firmy KHNP.

Firmy ZE PAK oraz KHNP w listopadzie 2022 r. podpisały porozumienie w sprawie budowy elektrowni atomowej w Pątnowie.

Reklama

- Inwestycja w Pątnowie jest unikalnym przedsięwzięciem. Realizując projekt opieramy się na Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. W miejscu, gdzie powstanie elektrownia od kilkudziesięciu lat produkowana jest energia elektryczna z węgla brunatnego. Projekt jest bardzo istotny z punktu widzenia zmian w Wielkopolsce Wschodniej. Projekt ma silne poparcie lokalnej społeczności - powiedział Maciej Stec, wiceprezes zarządu Grupy Polsat Plus.

"Polska gospodarka musi mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne"

- Od dawna postulowaliśmy na formach międzynarodowych pewne zmiany w polityce energetycznej, tak aby nie narażać gospodarek na niebezpieczeństwa związane ze zbyt gwałtownymi zmianami w miksie energetycznym. Polska gospodarka musi mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE

Dodał, że myśląc o bezpieczeństwie energetycznym Polski należy opierać się na sprawdzonych źródłach energii. - Kluczowe jest zapewnienie konkurencyjności dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w sytuacji, gdy w najbliższych latach Polska będzie musiała wydać ogromne środki na transformację energetyczną - zwrócił uwagę Dąbrowski. 

- W ciągu kilkunastu lat odejdziemy od energii z węgla, przede wszystkim ze względów ekonomicznych - dodał.

- Dzisiaj węgiel jest coraz niżej położony, jest go coraz mniej, a jego wydobycie jest coraz droższe - wyjaśnił.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Davos | elektrownie atomowe | Pątnów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy