Reklama

Reklama

Liz Truss premierem Wielkiej Brytanii. Królowa powierzyła jej misję utworzenia rządu

Nowa liderka Partii Konserwatywnej Liz Truss otrzymała we wtorek od brytyjskiej królowej Elżbiety II misję utworzenia rządu. Oznacza to oficjalne mianowanie na nowego premiera Zjednoczonego Królestwa. Niespełna godzinę wcześniej rezygnację na ręce królowej złożył dotychczasowy premier Boris Johnson.

Tym samym 47-letnia Liz Truss stała się trzecią kobietą na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii i 15. szefem rządu w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II.

Szkocja zamiast Londynu

Królowa przyjęła Truss w swojej rezydencji w Balmoral w Szkocji, gdzie nowa premier musiała specjalnie się udać. Elżbieta II dotychczas swoich premierów, jak każdy monarcha brytyjski, przyjmowała oficjalnie w londyńskim Pałacu Buckingham

Podróż Truss do Szkocji spowodował zły stan zdrowia Elżbiety II. Monarchini wypoczywa w szkockim pałacu.

Reklama

Truss, która przez ostatni rok była szefową dyplomacji w gabinecie Johnsona, została w poniedziałek ogłoszona zwyciężczynią wyborów lidera Partii Konserwatywnej

Jeszcze we wtorek po południu nowa premier wygłosi na Downing Street inauguracyjne przemówienie, a wieczorem należy się spodziewać ogłoszenia nominacji na stanowiska ministerialne w jej rządzie. 

Dotychczas urząd premiera Zjednoczonego Królestwa sprawowały dwie kobiety. Margaret Thatcher, która przeszła do historii jako "Iron Lady", czyli "Żelazna Dama" oraz Theresa May, która przejęła władzę po przegranym przez poprzednika Davida Camerona referendum brexitowe. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy