Reklama

Liz Truss

Liz Truss /Government of UK /Wikimedia
  • Data urodzenia:

    26.07.1975

  • Miejsce urodzenia:

    Oksford

  • Kraj urodzenia:

    Wielka Brytania

  • Należy do:

Liz Truss to brytyjska polityczka, konserwatystka. Od 6 września 2022 roku pełni funkcję premiera Wielkiej Brytanii. Od 2010 roku posłanka do Izby Gmin. Była mianowana na stanowiska ministerialne w rządach Davida Camerona, Theresy May oraz Borisa Johnsona.

Liz Truss — wykształcenie

Jako dziecko Liz Truss uczęszczała do West Primary School w Paisley w Szkocji oraz następnie do Roundhay School w Leeds. W wieku 12 lat przez rok była uczennicą Parkcrest Elementary School w Burnaby (Kolumbia Brytyjska, Kanada). Liz Truss studiowała kierunek filozofia, polityka i ekonomia na Merton College, który jest jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ukończyła studia w 1996 roku. W czasie studiów Truss była przewodniczącą Liberalnych Demokratów Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Liz Truss — kariera polityczna

Po ukończeniu studiów Liz Truss rozpoczęła pracę w koncernie Shell (1996-2000). W 1999 roku uzyskała certyfikat ACMA (Biegły Rewident ds. Zarządzania). W latach 2000-2005 pracowała w Cable & Wireless, gdzie awansowała na stanowisko dyrektora ekonomicznego.

4 maja 2006 roku Liz Truss została wybrana do rady Eltham South. 6 maja 2010 roku została wybrana reprezentantką okręgu południowo-zachodniego Norfolk do Izby Gmin. 4 września 2012 roku Truss została mianowana podsekretarzem stanu w Departamencie Edukacji. 15 lipca 2014 roku otrzymała nominację na stanowisko sekretarza stanu ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich. Dwa lata później — 14 lipca 2016 roku — Liz Truss została nominowana na stanowisko sekretarza stanu ds. sprawiedliwości, a także lorda kanclerza w pierwszym rządzie Theresy May.

W latach 2017-2019 została przesunięta na pozycję głównego sekretarza skarbu niebędącego członkiem rządu. W 2019 roku otrzymała od premiera Johnsona nominację na stanowisko sekretarza stanu ds. handlu międzynarodowego oraz prezesa Rady Handlu. Dodatkowo od 7 września 2019 roku pełniła funkcję ministra ds. kobiet i równości po rezygnacji Amber Rudd. Po rekonstrukcji rządu premiera Johnsona 15 września 2021 roku awansowała na stanowisko sekretarza stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju.

10 lipca 2022 roku ogłosiła zamiar kandydowania w wyborach na lidera Partii Konserwatywnej. W wewnątrz partyjnych wyborach pokonała Rishiego Sunaka. 6 września 2022 roku królowa Elżbieta II mianowała Liz Truss na premiera Wielkiej Brytanii.

Liz Truss — życie prywatne

Od 2000 roku Liz Truss jest żoną Hugh O’Leary’ego, również księgowego, którego poznała na zjeździe Partii Torysów w 1997. Para wzięła ślub w St. Alfege Church w centrum Greenwich w Londynie, mają dwie córki — Liberty oraz Frances.

Na co dzień Truss z rodziną mieszka w domu w Thetford w hrabstwie Norfolk (ok. 130 km od Londynu). Do użytku premiera pozostaje także wiejska rezydencja Chevening House w hrabstwie Kent.

W latach 2004-2005 Liz Truss miała romans z posłem Partii Konserwatywnej Markiem Fieldem, który miał być jej politycznym mentorem. Relacja pozamałżeńska nie wpłynęła negatywnie na jej małżeństwo oraz karierę polityczną.

Ojciec Truss — John — jest emerytowanym profesorem matematyki, natomiast matka, Priscilla, była pielęgniarką i nauczycielką. Jest najstarszą z rodzeństwa, ma jeszcze 3 braci — Chrisa, Patricka oraz Francisa. Jej rodzice rozwiedli się w 2003 roku.

Liz Truss — poglądy

Truss jest zwolenniczką niskich podatków oraz small states. Chce znieść przestarzałe przepisy europejskiej funkcjonujące w porządku prawnym Wielkiej Brytanii. Często porównywana jest do Margaret Thatcher, przede wszystkim jeśli chodzi o styl ubierania się, jednak sama odcina się od tych analogii.

Wiadomości

Wideo