Reklama

Reklama

Libia: Syn zmarłego dyktatora nie może startować w wyborach prezydenckich

Saif al-Islam Kaddafi, syn byłego dyktatora Libii i główny kandydat w planowanych na grudzień wyborach prezydenckich został, decyzją tamtejszej komisji wyborczej, pozbawiony możliwości ubiegania się o ten urząd. Opinia instytucji potęguje zamieszanie w kraju i wzmaga wątpliwości dotyczące jakości prawa.

Kaddafi został tym samym jednym z 25 kandydatów, którzy zostali wykluczeni przez komisję. Kandydatom pozostaje jeszcze możliwość odwołania i oczekiwania na ostateczną decyzję sądu.

Łącznie wolę ubiegania się o najwyższy urząd w kraju zgłosiło 98 Libijczyków

Wybory w Libii. Syn Kaddafiego wykluczony z rywalizacji

Komisja wyborcza swoją decyzję dotyczącą syna Kaddafiego argumentowała tym, że Saif al-Islam został skazany za przestępstwo przez sąd w Trypolisie w 2015 roku. 

Wyrok kary śmierci w zawieszeniu miał usłyszeć za pomoc swojemu ojcu w czasie przewrotu w Libii w 2011 roku. Jako dowód w tym procesie przedstawiano nagranie, na którym rzekomo jest właśnie Saif al-Islam, który wówczas znajdował się w niewoli, schwytany przez rewolucjonistów przy próbie ucieczki z kraju. Sam Saif al-Islam zaprzecza oskarżeniom

Reklama

Syn obalonego Kaddafiego był brany jako jeden z faworytów w zbliżających się wyborach. Cieszy się dużą popularnością wśród wielu mieszkańców ogarniętej od dekady wojnami domowymi Libii. W ostatnich latach był więziony przez muzułmańskich bojowników, którzy postanowili zacząć z nim współpracować.

Wybory z pomocą ONZ

Decyzja komisji wzmaga spory dotyczące zasad wyborczych, w tym podstaw prawnych głosowania, w tym tego kto jest uprawniony do kandydowania. Kraj wciąż zmaga się z problemami ze stabilnością polityczną i jakością obowiązującego prawa. 

Poza rywalizacją znaleźli się też były premier Ali Zeidan i były parlamentarzysta Nouri Abusahmain, również traktowani jako kandydaci mający spore szanse na wygraną. Część z 98 kandydatów czeka na rozpatrzenie swoich wniosków przez komisję. 

Przygotowywane z pomocą ONZ wybory prezydenckie mają się odbyć 24 grudniaSaif al-Islam Kaddafi, to syn Mu’ammara al-Kaddafiego, libijskiego wojskowego i polityka, który w 1969 roku w wyniku przewrotu pałacowego obalił monarchię i przejął władzę w kraju. W 2011 roku dyktatorskie rządy zostały obalone w wyniku wojny domowej, a sam Kaddafi zginął w strzelaninie pomiędzy wiernymi mu żołnierzami a rewolucjonistami. 

Reklama

Reklama

Reklama