Reklama

Reklama

Lars Vilks, twórca karykatur Mahometa, nie żyje. Nowe informacje o śmierci artysty

Policja przekazała nowe informacje ws. śmierci szwedzkiego artysty Larsa Vilksa, który zginął w niedzielę w wypadku samochodowym. O artyście zrobiło się głośno, gdy w 2007 roku gazeta "Nerikes Allehanda" opublikowała jego karykaturę Mahometa z tytułem "Prawo do ośmieszania religii". Publikacja wywołała protesty i zamieszki w krajach arabskich, a Al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów. Od tamtej miał on osobistą ochronę. W poniedziałek policja podała na konferencji prasowej możliwe przyczyny wypadku.

Do wypadku doszło w niedzielę około 15:30 na drodze E4 w Markaryd na południu Szwecji, około 130 kilometrów od Malmö.

Lars Vilks i dwóch ochraniających go policjantów nie żyją

Policja ustaliła, że samochód, którym jechał Lars Vilks zderzył się z ciężarówką. Oprócz artysty zginęło również dwóch ochraniających policjantów. Ranny został kierowca tira, który w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

- Mamy wiele pytań odnośnie tego, co wydarzyło się na miejscu. Chcemy przyjrzeć się wszystkim alternatywom - powiedziała na konferencji prasowej Carina Persson z policji. - Na razie nic nie wskazuje jednak na atak z zewnątrz - dodał odpowiedzialny za śledztwo Stefan Sinteus.

Reklama

Śmierć Larsa Vilksa: Policja o okolicznościach wypadku

Jak przekazano, nieoznakowany samochód, którym Vilks był przewożony przez dwóch policjantów, z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas w Markaryd w południowej Szwecji, przerywając drucianą barierkę. Auto zderzyło się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką. 

Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Oprócz Vilksa na miejscu zginęli ochraniający go policjanci, ranny został kierowca tira.

Według jednej z policyjnych hipotez wypadek mógł spowodować wybuch opony, gdyż jej fragmenty znaleziono w pewnej odległości przed miejscem wypadku. Sinteus ujawnił też, że samochód z Vilksem nie miał czarnej skrzynki, a przerwanie barierki między pasami można tłumaczyć ciężarem auta, które dodatkowo wzmocnione ważyło 4,5 tony.

Kontrowersje wokół Larsa Vilksa

Urodzony w 1946 roku Vilks był twórcą m.in. kontrowersyjnych rzeźb stworzonych bez pozwolenia w rezerwacie przyrody Kullaberg, przez co popadł w konflikt z lokalnymi władzami. Według szwedzkiego krytyka sztuki Dana Joenssona Vilks "był twórcą, który budził emocje".

Na świecie rysownik stał się znany jako artysta walczący o wolność w sztuce, gdy w 2007 roku gazeta "Nerikes Allehanda" opublikowała jego karykaturę Mahometa z tytułem "Prawo do ośmieszania religii". Publikacja wywołała protesty i zamieszki w krajach arabskich, Al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów. Od tamtej pory artysta miał osobistą ochronę.

W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych za przygotowywanie zamachu na życie Vilksa skazana została Amerykanka Colleen LaRose, zwana "Jihad Jane", a w Irlandii w tym samym roku aresztowano siedem osób planujących zamach na niego. Artysta został zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali. W kolejnych latach dwóch sprawców próbowało podpalić jego dom. W 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny w Kopenhadze.

Lars Vilks: Teraz rzadko się boję

W ostatnim, wrześniowym wywiadzie dla dziennika "Svenska Dagbladet" Vilks stwierdził, że "teraz rzadko się boi". "Myśl, że ktoś może mnie zaatakować pojawia się podczas publicznych wystąpień" - podkreślił.

Prace Larsa Vilksa można obecnie obejrzeć na wystawie "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama