Reklama

Reklama

Koronacja Karola III. Jest oficjalna data

Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się 6 maja 2023 roku. Informację przekazał Pałac Buckingham. Ogłoszona data jest o cztery tygodnie wcześniejszą niż ta, o której spekulowały media.

Informacja o koronacji Karola III pojawiła się we wtorek 11 października. 

Wielka Brytania. Koronacja Karola III

"Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie" - ogłosił Pałac Buckingham.

Koronacji dokona arcybiskup Canterbury Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana jako królowa-małżonka zostanie też jego żona Camilla. 

Koronacja Karola III. Spekulacje mediów

Ogłoszona data jest o cztery tygodnie wcześniejszą niż ta, o której spekulowały media. Kilka dni temu amerykański serwis Bloomberg, powołując się na pragnącego zachować anonimowość urzędnika brytyjskiego rządu, podał, że koronacja miałaby się odbyć w sobotę 3 czerwca. Ta data wyglądała na bardzo prawdopodobną, gdyż byłoby to niemal dokładnie w 70. rocznicę koronacji matki Karola III -  Elżbiety II.

Reklama

Pałac Buckingham w wydanym oświadczeniu nie przekazał zbyt wielu szczegółów na temat koronacji poza tym, że będzie zarówno odzwierciedlała rolę monarchii we współczesnym świecie, jak i zakorzeniona w tradycji.

Może to być pośrednim potwierdzeniem informacji, które w miniony weekend podał "Daily Mail", że koronacja będzie znacznie krótsza, skromniejsza i z mniejszą liczbą zaproszonych gości niż w przypadku Elżbiety II. Według tej gazety miałaby trwać tylko godzinę, podczas gdy w 1953 r. były to cztery godziny.

Karol III został królem automatycznie w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II - 8 września. To, że koronacja odbędzie się dopiero po kilku miesiącach jest zupełnie normalne. W przypadku Elżbiety II ten okres był nawet dłuższy - objęła ona tron 6 lutego 1952 r., a koronowana została 2 czerwca 1953 r.

Karol III po śmierci Elżbiety II. Pierwsze przemówienie

Król Karol III pierwszy raz przemówił do narodu w piątek 9 września - dzień pod śmierci królowej Elżbiety II. Wcześniejc monarcha powrócił z zamku Balmoral w Szkocji, gdzie zmarła jego matka, do Londynu. 

- Przez całe życie Jej Królewska Mość, Królowa, moja wspaniała matka była inspiracją oraz przykładem dla mnie i całej rodziny. Czujemy teraz największy dług, jaki rodzina może mieć wobec matki. Za miłość, kierowanie, zrozumienie, uczucie i przykład. Życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym. Obietnicą, która została dotrzymana. Tę obietnicę służby przez całe życie ponawiam dzisiaj dla wszystkich. Jest ona żegnana z wielkim smutkiem w sercu. To wszystko odczuwamy dzisiaj - powiedział.

Karol III podkreślił, że wartości Elżbiety II "muszą pozostać stałe i takie zostaną". - Obowiązki monarchy muszą zostać, także jego szczególne relacje wobec Kościoła anglikańskiego. W tej wierze i wartościach, w których inspirowała, byłem wychowany - zobowiązał się.

- Uroczyście zobowiązuję się przez całą resztę mojego życia, jakie da mi Bóg, podtrzymywać konstytucję, która jest w sercu naszego narodu - obiecał. - Zobowiązuję się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak czyniłem przez całe moje życie - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy