Reklama

Reklama

Korea Północna: Brakuje żywności i papieru do drukowania pieniędzy

Brak papieru używanego do drukowania pieniędzy zmusza władze Korei Północnej do wydawania zastępczej waluty tymczasowej, a z powodu niedoboru żywności rząd promuje hodowlę ozdobnych czarnych łabędzi i spożywanie "ich pysznego mięsa" - wynika z ustaleń wywiadu Korei Południowej i mediów.

Pandemia Covid-19 i ubiegłoroczne klęski żywiołowe dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą i chroniczne niedobory żywności w Korei Północnej. Przywódca kraju Kim Dzong Un nakazał zabezpieczenie każdego ziarna ryżu i całkowite poświęcenie rolnictwu - przekazali południowokoreańscy posłowie zapoznani z ustaleniami agencji wywiadowczej NIS.

Państwowe północnokoreańskie media informowały w tym tygodniu o uruchomieniu przemysłowej hodowli czarnych łabędzi jako źródła pożywienia, promując przy tym spożycie ich "pysznego" mięsa - informował portal NK News, który opisuje sytuację w trudno dostępnym kraju.

Reklama

Ożywienie w handlu

Tegoroczne zbiory mogą jednak być lepsze niż w ubiegłym roku, ponieważ było więcej słonecznych dni. Pojawiły się też sygnały ożywienia handlu, wpuszczania do kraju dostaw pomocy humanitarnej docierających przez Chiny, a także przygotowań do otwarcia granic z Chinami i Rosją - ocenił południowokoreański wywiad.

NIS przekazała również, że władze w Pjongjangu starają się opanować rosnące ceny towarów, a niedobory lekarstw przyspieszyły szerzenie się tyfusu i innych chorób. Do Korei Płn. przestały też docierać dostawy papieru i atramentu używanego do drukowania krajowej waluty, wona, co zmusza urzędników do wydawania kuponów jako waluty tymczasowej - powiedział zapoznany z ustaleniami wywiadu poseł Ha Te Kung, cytowany przez agencję AP.

Ograniczenie handlu zmniejszyło dostawy materiałów używanych w przemyśle, ale urzędnicy naciskają na robotników, by zwiększali produkcję. Przeciążenie doprowadziło w sierpniu do wybuchu w jednej z głównych fabryk nawozów - przekazał Ha, powołując się na informacje NIS.

Ani jednego przypadku koronawirusa

Władze w Pjongjangu nie zgłosiły ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Wielu ekspertów wyrażało wątpliwości co do oficjalnych danych z Korei Północnej, ale NIS nie odnotowała jak dotąd żadnych oznak poważnej epidemii COVID-19 w tym kraju. Pjongjang odrzucił również szczepionki oferowane mu przez Pekin, Moskwę i globalny mechanizm COVAX; nie wykazuje też zainteresowania szczepionkami amerykańskimi - oceniła NIS.

Agencja wywiadowcza oceniła również, że Kim Dzong Un stracił 20 ze 140 kilogramów wagi, ale nie ma poważnych problemów zdrowotnych. Spekulacje, że w ostatnich wystąpieniach publicznych brał udział jego sobowtór, są bezpodstawne - uznała NIS.

Zwróciła przy tym uwagę na usunięcie portretów byłych przywódców kraju, dziadka i ojca Kim Dzong Una, które wcześniej widoczne były w tle podczas oficjalnych spotkań w siedzibie Partii Pracy Korei. Władze zaczęły przy tym używać określenia "kimdzongunizm" na określenie doktryny obecnego przywódcy, odrębnej od ideologii jego poprzedników - powiedział Ha.


Reklama

Reklama

Reklama